Teknoloji

Karakter Eşlem Tablosu Nedir Nasıl Kullanılır?

Karakter eşlem tablosu klavye üzerinde bulunmayan özel simge ve işaretleri, ikonları ve karakterler bulabileceğiniz bir tablodur. Windows işletim sistemine sahip cihazlarda bulunan bu özellik ekstra karakterler bulup, word, excel gibi office programları ile yaptığınız çalışmalarınızda kullanabileceğiniz hale getirmeye yarayan bir araçtır. Karakter eşlem tablosu tl işareti, matematik sembolleri gibi bir çok kısayolu içerisinde barındırır. Tabloyu açtığınızda çalışma mantığını ve detaylı özelliklerini daha iyi anlayabilirsiniz.

Karakter eşlem tablosu açmak için  sahip olduğunuz Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda başlat, çalıştır, charmap komutu yazarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarım, C (işletim sisteminin kurulu olduğu disk), windows, system32 klasörü içerisinde bulunan charmap.exe uygulamasına çift tıklayarak açabilirsiniz. Bu iki yöntem ile karakter eşlem tablosuna ulaşabilirsiniz.

Yukarıda görmüş olduğunuz fotografta karakter eşlem tablosunda bulunan ve klavyede olmayan karakterleri görebilirsiniz. Karakter eşlem tablosu içinde desteklediği yazı tiplerini barındırır. Bu tablo içerisinde bir çok karakter bulunur, bu karakterler yalnızca klavyede olmayan değil aynı zamanda olan karakterlerdir. Karakter eşlem tablosu içerisinde bir birinde farklı bir çok karakteri barındırır.

Karakter eşlem tablosu kullanımında kullanmak istediğiniz karakteri kopyalamanız ve kullanmak istediğiniz yere yapıştırmanız yeterlidir. Karakter eşlem tablosunda olan bazı karakterler;

  • ß
  • ø
  • ½
  • ¼

aslında karakter eşlem tablosuna baktığınız da içerisinde bir çok matematik sembolü barındırdığını görebilirsiniz. Matematik sunumlarınız veya tezlerinde karakter eşlem tablosu kullanabilirsiniz. Eşlem tablosu üzerinde göze çarpan matematik sembolleri arasında, boş küme, kesirli ifadeler, alfa, beta gibi geometrik terimler bulunmaktadır. Elemanı değildir gibi kümesel ifadeleri de içerisinde barındırır. Bu sebepten akademik yazılar yazan bir kişinin bu tabloya her zaman ihtiyacı olacaktır.

Kullanmak istediğiniz bir karakterin üstüne tıklayın ve seç butonuna basın, seç butonunun yanında bulunan kopyala butonu ile seçtiğiniz karakteri kopyalayın, burada birden fazla karakteri aynı anda seçebileceğinizi unutmayın. Seçtiğiniz ve kopyalama işlemini gerçekleştirdiğiniz karakteri yazı içinde kullanmak istediğiniz yere yapıştırın. Karakter eşlem tablosunda yer alan karakterler bu şekilde kullanılmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı