Teknoloji

Kargo Taşımada Drone Güvenli Mi?

İnsansız hava aracı olan drone, kargo sektöründe yer almaya hazırlanmakta. Ancak bu tür bir taşımacılık hangi yasal zeminde yer almakta. Olası kaza ve sıkıntılar için yeterince güvenli midir?

Wing, İlk Resmi Drone Ticari Taşımasına Sahip

Yakın zamanda yayılması planlanan drone ile kargo hizmeti, şimdilik yalnızca Alphabet şirketi tarafından sunulmakta. Google’ın da bağlı olduğu şirket, Wing kuruluşu ile ABD semalarında ticari teslimat hizmeti veren ilk firma. Amazon ve UPS firmalarının da bu konuda çalışma sürdürdükleri de bilinmekte. Drone ile taşımacılık kulağa hoş else de kaza riskinden tamamen uzak sayılmaz. Örneğin evinizin bahçesinde iken kafanıza bir drone düşebilir. Peki, bunun sorumlusu kim olacak?

Böyle bir kaza durumunda bazılarına göre evin bahçesi üzerinden geçen drone, istenmeyen ziyaretçi konumundadır. Ancak Amerikan Federal Havacılık Kurulu (FAA) ise drone’ları uçak sınıfına sokmakta. Bu kategoriye göre uçaklara müdahale hakkı olmadığı gibi drone da bu hakka sahip hale gelmekte. Hukukçular arasında da ayrıma yol açan bu durumun mevcut kanunlarda tam olarak düzenlenmediği belirtilmekte.

Hukuk Profesörü Temkinli Konuştu

Hukuk profesörü Robert Heverly, yasal olarak çok fazla belirsizliğin bulunduğunu açıkladı. Albany Hukuk Fakültesi profesörü Heverly, bir drone’un insan üzerine düşmesi, taşıdığı kargoyu düşürmesi gibi trajik durumlarda, işletme sahibinin büyük olasılık ile sorumlu tutulacağı ve zararın yaptırımını karşılayacağını düşünmekte. Profesör ayrıca taşıma esnasında zarar gören mallar için de aynı yaptırımların olabileceğini ve drone sahibinin sorumlu tutulması gerektiğini açıklamalarına ekledi.

Robert Heverly, her ne kadar bu görüşte olsa da taşıma şirketleri taşeron kullanmakta ise işler biraz karışabilir. Çünkü taşeron ile anlaşmasına göre zararı kendisi veya anlaştığı firma ödeyebilir. Bu da kargo şirketinin taşeron ile anlaşmasındaki kurallar ve maddelerde açığa çıkacak. Drone tarafından zarar gören kişi avukat aracılığıyla her iki tarafa da dava açabilecek ve sorumlu olan kurum, dava yoluyla belirlenecek.

Her ne kadar böyle bir kaza şimdiye kadar yaşanmamış olsa da artan hava taşımacılığı ile ortaya çıkabilecek bu tür sorunların çözümü konusunda en kısa sürede yasal düzenlemenin yapılması gerektiği hukukçular tarafından da zaman zaman dile getirilmekte.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı