Teknoloji

Kirin 810 Huawei’nin İkinci 7nm Soc AI İle Gelecek

ABD’nin getirdiği kısıtlamalara rağmen, Huawei’nin yeni ürün yinelemesi hala devam ediyor. 21 Haziran’da, Huawei’nin nova 5 serisinin piyasaya sürülmesiyle birlikte, şirketin ikinci geliştirilen 7nm SoC’u resmen başlatılacak. Haberlere göre, bu yeni ürün, Huawei’nin ilk 8 serisi yongası olan Kirin 810’dur. Son zamanlarda, Huawei’nin terminal cep telefonu ürün hattının başkanı He Gang, “İki 7nm SoC yongasıyla dünyanın ilk cep telefonu markası olmak üzere olduğumuzu söylemekten gurur duyuyorum” “geleceğin anahtarına dokunun” ibaresi ile poster yayınlandı.

Huawei Kirin

Huawei Kirin Yongaları

Kirin, “temel” seyahatin her zaman AI ile ilgili olduğunu söyledi. Yetkili ayrıca, son iki yıldaki Kirin yongalarının AI’daki ilerlemesini de gözden geçirdi. Örneğin, 2017 yılında, Huawei’nin ilk kişisel akıllı mobil bilgi işlem platformu Kirin 970, AI’da yeni bir çığır açtı; 2018’de Kirin 980’de çift NPU’lar, AI bilgi işlem gücü, AI kalori tanıma, AI portre tutma ve diğer yeni AI trendleri bulunuyordu. Yetkililere göre, 2019’da Kirin bir kez daha geleceği açacak ve AI’da daha fazla sürpriz buluş olacağını öne sürecek.

Daha önceki raporlara göre, Kirin 810 işlemcisi Kirin 710’un yükseltilmiş bir sürümü olarak görülebilir. TSMC’nin 7nm işlemine dayanır, hem CPU hem de GPU yükseltilir ancak en çok da NPU yükseltilir. Kirin 810’un ana rakibi Qualcomm’un 7 serisi işlemcisi olacak ve Huawei markasına ek olarak Honor bu işlemciyi kullanacak. Bu, Xiaomi, Oppo, Vivo ve diğerleri gibi doğrudan rakipler için bir yarışma olacak.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı