Teknoloji

Kişisel Verilerinizin Çalınıp Çalınmadığını Söyleyen : Firefox Monitor

Kişisel verilerinizin çalınıp çalınmadığı konusunda Firefox Monitor size yardımcı olacaktır.

Dünya dijitalleştikçe pek çok kolaylık sağlarken bu kolaylıkların yanında yeni güvenlik açıklarını da beraberinde getirmektedir.Zamanımızda da en çok gündem konusu olan güvenlik unsuru tabi ki de kişisel veriler üzerinden oluşmaktadır.Verileri korumak için, Mozilla Firefox ismiyle bilinen web tarayıcısı, Firefox Monitor adlı bir uygulama çıkarttı.

Firefox Monitor uygulamasının çok basit bir çalışma şekli var.Web sitesinde bulunan arama çubuğu bölümüne e-posta adresini yazıyorsunuz ve uygulama size e-postanızın üzerinden veri ihlali olup olmadığını gösteriyor.Bununla birlikte hangi şirketin, hangi verilerinizi veya ne zaman ihlal ettiğini de öğrenebiliyorsunuz ve yeni bir ihlal olduğu zaman sizi uyarması için uygulamaya talimat verebilirsiniz.

Firefox Monitor Uygulaması, kullanıcılarının verilerini korumak için pek çok tavsiye vererek aslında, toplumsal bir fayda amaçlamaktadır. 

Başlıca konu başlıkları şu şekilde:

1 ) Hacker’ların nasıl çalıştığını anlayın

2) Güçlü parolalar nasıl oluşturulur?

3) Parola yöneticileri hakkında 5 şehir efsanesi

4) Veri ihlalinden sonra ne yapılmalı?

5) Çevrimiçi kimliğinizi korumak için yapmanız gerekenler

6) Kimliğinizi korumak için birkaç adım daha atın

Firefox Monitor Nedir?

Mozilla, tarafından kişisel bilgilerinizin açığa çıkıp çıkmadığını kontrol etmenize yarayan ücretsiz bir şekilde hizmet veren bir uygulamadır.Test aşamasını tamamlayan Mozilla’nın ve Troy Hunt’ın çok bilinen “Have I Been Pwned” (HIBP) web sitesinin birlikte çalışması ile yapıldı.

Firefox Monitor uygulaması veri sızıntısından kurtulmak için seçenek sunuyor.Birinci seçenek, e-posta adresinizi HIBP veri tabanında aratarak bu veri tabanın, veri sızıntısına karışan büyük miktarda verileri içeriyor.

E-posta adresinizin gizli olması amacı ile e-posta bilgisi, “hash” işleminden geçirilerek iletiliyor. Bu sayede e-posta adresiniz artık üçüncü kişilerle paylaşılmamış oluyor.İkinci seçenek ise Firefox Monitor, isteyen kullanıcıların ileri bir zamanda oluşabilecek sızıntılar için e-posta uyarısı almasına da sağlıyor. Tarama işlemi sırasında e-posta adresinizin depolanmaması sonucu, uyarı almak için e-posta adresinizi tekrar belirtmelisiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı