Teknoloji

Kızını Kaybeden Anne, VR Sayesinde Kızıyla Tekrar Buluştu

Günümüz teknolojisinin belki de en önemli gelişmesi Güney Kore’de yaşandı. Artık hayatımızın her alanında yer alan sanal gerçeklik gözlükleri, bu sefer acılı bir annenin yardımına koştu. Kızı kısa süre önce kanserden kaybeden bir anne, sanal gerçeklik gözlüğü ile tekrar kızıyla buluşup konuşabildi. Güney Kore’deki bir teknoloji belgeseli yapan televizyon kanalı, dünyada bir ilke imza atarak anne ve kızı tekrar bir araya getirdi. Peki bunu nasıl mümkün olabildi?

Sanal gerçeklik gözlüğü, anne ve kızı kavuşturdu

Olay programın 2 gün önce yayınlanan bölümünde gerçekleşti. Zira Jang Ji-sung, henüz 7 yaşında iken 2016 yılında kanserden kaybettiği kızı ile sanal dünyada tekrar bir araya gelerek adeta hasret giderdi. Duygu dolu anların yaşandığı bu kavuşma anı, hem Güney Kore’de hem de tüm dünyada büyük ses getirdi. Anneye giydirilen sanal gerçeklik gözlüğü ve dokunma hissi yaşatan özel eldivenler sayesinde kızının 3D modeli ile görüşen anne, adeta kızı gerçekten oradaymış gibi onunla muhabbet etti.

Her ne kadar oradaki öz kızı değil, sadece onu taklit eden bir yapay zeka olsa da acılı anne Jang Ji-sung, gözyaşlarına hakim olamadı. Tüm izleyenlere duygusal anlar yaşatan bu görüntüler de artık teknolojinin bizi gerçek hayattan ne kadar koparıp sanal dünyaya yaklaştığının kanıtı olarak tarihe geçti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı