Teknoloji

Kodi Nedir ?

Kodi, XBMC Vakfı tarafından geliştirilen popüler bir medya işletim platformu olarak değerlendirebiliriz. Açık kaynak kodlu bir yazılımı olan bu platform ücretsiz bir şekilde kullanıcılara sağlanmaktadır.

Kodi, dünya çapında milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan ve bağışçılar tarafından desteklenmesiyle ayakta durmaktadır. Kodi başlangıçta yalnızca PC’ler için bir medya merkezi yazılımı olarak tasarlanmış olup şimdi tabletler, telefonlar ve belirli akıllı TV’ler gibi cihazlarla uyumlu hale getirilmiştir.

Kurulumdan sonra, türe göre belirlenmiş tüm medyaları, içerikleri, albümleri veya film posterleri, açıklamaları, oynatıcıların bilgilerini ve kitaplığınızdaki ilgili medya gibi İnternet’ten toplanan diğer birçok bilgiyi sunar ve görüntülemenize olanak tanır.

Kodi uygulaması hemen hemen tüm video ve ses dosyalarını destekler ayrıca medya dosyalarını oynatmanıza veya görüntülemenize olanak tanır. 4K Ultra HD, HDR ve Dolby Atmos gibi işlemci yoğun formatlar için cihazdan cihaza farklılıklar olabilmektedir.

Kodi aslında başlı başına bir eklenti ağıdır da denebilir. Eklentileri kullanarak, İnternet’teki çeşitli video ve ses içeriği kaynaklarından yararlanabilir, hava durumu tahminleri alabilir ve gerçek zamanlı TV DVR gibi işlevler ekleyebilirsiniz. Genel kapsama bakacak olursak birçok insan sırf eklentileri çin bile Kodi’yi tercih etmektedir. Kodi ile, videolar, müzikler ve podcast’ler gibi medya dosyalarını çevrimiçi olarak kolayca oynatabilme imkanına sahipsiniz.

Örnek vererek açıklamak gerekirse günümüzde sıkça kullanılan Apple TV gibi düşünebilirsiniz fakat birçok eklentiye sahip Kodi diğer cihazlardan oldukça farklıdır. Diğerleri özel olarak seçilmiş uygulama mağazalarından geçer. Apple TV’de izlerken içeriğin uygun şekilde yetkilendirildiğini bilirsiniz. Kodi ile çeşitli uygulamaları ve eklentileri indirebilirsiniz fakat indirdiğiniz bu eklentiler hemen hemen herkes tarafından yapılabilir ve indirilmeye açık hale getirilebilir bir şekildedir. İçeriğin ücretsiz mi korsan mı olduğunu bilmenin herhangi bir yolu bulunmamaktadır.

Kodi Ne İşe Yarar ?

Bir önceki açıklamada da bahsettiğimiz üzere medyaları oynatabilmenize olanak tanıyan bir uygulama olarak düşünebilirsiniz sadece farklı birçok tarafı bulunmaktadır. Kodi hemen hemen her tür medyayı oynatabilir ve akıllı TV’lere çok benzer bir arayüze sahiptir. Kodi kendi bünyesinde bulundurduğu uygulamaları sizlere sunmak yerine internette yerel olarak depolanan dosyalara veya kaynaklara dayanır. Sabit sürücünüzde yerel olarak depolanan bir medya koleksiyonunuz varsa, düzenlemek için Kodi’yi kullanabilirsiniz. Veya çeşitli çevrimiçi hizmetlerden içerik izleyebilirsiniz.

Nerelerden nasıl izleyebileceğinize dair eklentiler kısmında geniş bilgiye ulaşabilir birçok popüler ağa bağlanabileceğiniz görebilirsiniz. Kodi, yazılımı farklı hizmetlere bağlayan eklentiler kullanır. Resmi Kodi deposu, YouTube, BBC iPlayer, Crackle, SoundCloud, Bravo ve Disney Channel gibi hizmetler için eklentiler içerir.

Resmi depolara ek olarak, özel eklentiler ve alternatif içerik içeren Kodi kullanıcıları tarafından birleştirilmiş diğer depoları da kurabilirsiniz. İstediğiniz filmi, TV programını veya müziği bulun ve ardından oynatmaya başlamak için dokunun. Oynatma kontrolleri birçok cihazda olduğu gibi başlangıçta ekranın altında görünür ve ardından kaybolur, böylece içeriği en iyi şekilde izleyebilirsiniz.

Kodi Nasıl Kullanılır ?

Kodi’yi kurmak oldukça basit olup arayüzünde herhangi bir karmaşıklığa sebep olacak detaylar bulunmamaktadır. Diğer cihazlarda karşınıza çıkan kurulum ve uygulamanın içindeki arayüze kolay alışabilecek ve zorluk çekmeyeceksiniz. Solda gezinme çubuğu ve sağda kitaplığın görüntüleneceği bölüm bulunmaktadır.

Uygulamayı başlattıktan sonra, sol gezinme menüsündeki ayarlar sekmesinden kendi istekleriniz doğrultusunda ayarlar yapabilir medya oynatıcısını düzenleyebilirsiniz. Bunun dışına uygulamaya dair birkaç bilgi vermek gerekirse;

  • Arayüz – Dış görünümün dizaynını, dil ayarını değiştirebilir, ana kilidi ve ekran koruyucuyu ayarlayabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.
  • Dosya Yöneticisi – Dosyaları taşımanız gerekiyorsa dosya yöneticisi sayesinde bunu yapmanız mümkün.
    Sistem Bilgileri – Adından da anlaşılacağı gibi, sistem CPU ve bellek kullanımını, kullanılabilir depolama alanı miktarını, ağ bağlantısı durumunu ve ekran ve donanım yapılandırmasını takip etme imkanına sahip olursunuz.
  • Oynatıcı – Video, müzik, resimler, DVD ve Blu-ray ve yardımcı işlevler için birden fazla ayara sahip olan Kodi’de düzenleyebileceğiniz birçok ayar mevcuttur. Atlama adımını, atlama gecikmesini, varsayılan dili ayarlayabilir, yenileme oranını ve buna benzer birçok özelliği kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Kodi Eklentileri Nelerdir ?

Vimeo

Youtube platformu gibi bir video barındırma ağı olan Vimeo ile can sıkıntınızı giderebilirsiniz. Burada yemek yapmaktan seyahate kadar her şeyle ilgili videolar bulabilir, öğretici videolarla yapmak istediklerinizi çeşitlendirebilirsiniz.

Kodi Vimeo Eklentisi

YouTube

YouTube, vloglar ve filmler için popüler bir kaynak olmaya devam ediyor. YouTube’da bulabileceğiniz herhangi bir film veya TV şovu, ister tam bölüm ister video klip olsun, YouTube eklentisinde hızlı ve kolay bir şekilde bulabilir ve sevdiğiniz Youtuberları takip etme şansını yakalayabilirsiniz. Siteye bir web tarayıcısı veya diğer seçenekler üzerinden erişmek yerine YouTube eklentisini kullanmak sizler için avantajlı olacaktır.

Kodi YouTube Eklentisi

Amazon Prime

Bir Amazon Prime hesabınız varsa, maliyete dahil olan Prime Video’ya zaten erişiminiz vardır. Amazon Prime Video’yu Kodi ile kullanmak, bir web tarayıcısı aracılığıyla oldukça karmaşık ve kullanıcı dostu olmayan Amazon Prime Video sisteminde gezinmeyi kolaylaştırır.

Kodi Amazon Prime Eklentisi

Netflix

Dünyada oldukça popüler olan Netflix platformunu artık Kodi’de kullanmak mümkün. DRM desteği sayesinde artık Netflix’i Kodi üzerinden izleyebilir arama işlevleri dahil olmak üzere bu eklenti aracılığıyla tüm Netflix kitaplığınıza erişebilirsiniz. Daha tam olarak bitmeyen bu eklenti arada bir sorunlara yol açabilmektedir bilginize.

Kodi Netflix Eklentisi

Kodi yasal mıdır ?

Kodi uygulaması amacının dışında kullanılmadığı sürece yasal olarak sayılmaktadır. Kullanıcıların filmlerini, müziklerini ve fotoğraflarını tek bir yerde depolamak içinde kullanılabilir. Amaçlanan amacı veya temel tasarımı hukukta herhangi bir sorun yaratmayacaktır. Bununla birlikte, herhangi bir platform gibi, yasadışı amaçlarla da kullanılabilir. Film ve TV’yi ödeme yapmadan indirmek veya izlemek için üçüncü taraf ekleri kullanırsanız, sorunlar olabilir.

Kullanılabilir birçok Kodi eklentisi türü vardır ve hangi eklentilerin uygun şekilde sansürlendiğini, hangi eklentilerin yasa dışı olduğunu bilmek zor olabilir. Bu nedenle, Kodi ve güvenilir bir VPN kullanarak kendinizi korumak iyi bir fikirdir. Bahsettiğimiz üzere eklentilerin oldukça fazla olduğu bu platformda kötü amaçlı yazılımı destekleyen kullanıcıların yüklediği eklentilere bulaşmamak burada önemlidir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı