Teknoloji

Korona Virüsün Yeni Bir Belirtisi Tespit Edildi

Amerikalı bilim adamlarının açıkladığına göre hastaneye testis ağrısı şikayeti ile giden bir hastanın korona virüs testinin pozitif çıktığı bildirildi. Bu semptomun korona virüsle ilgili erkeklerde görülebilecek semptomlardan biri olabileceği belirtildi.

Tıp dünyası için henüz yeni bir virüs olan ve üzerinde çalışılan Covid-19 hakkında neredeyse her gün yeni bir veri elde edilmekte. Bu verilerden biride Harvard Tıp Fakültesi’nde elde edildi. Hastaneye testis ağrısı ile gelen bir hastanın testislerinde dayanılmaz bir ağrı hissettiği bildirildi. Hastanın testisleri üzerinde yapılan tedavi sonucunda herhangi başka bir hastalık tespit edilmedi.  Daha sonra hastanın çekilen tomografi sonuçlarında akciğerlerinde hasar tespit edildi ve hasta üzerinde yapılan testler sonucunda hastanın korona virüs olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine yapılan araştırma da aynı şikayette bulunan ve korona virüs testi pozitif çıkan erkek hastaların da mevcut olduğu tespit edildi.

42 yaşındaki hasta testis ağrısıyla hastaneye başvurduğu andan bu yana 25 adet sağlık çalışanıyla temasta bulunduğu tespit edildi. Bunun üzerine bu 25 hastane çalışanı korona virüs tedbirleri kapsamında karantina altına alındı. Korona virüsün tanısının geç koyulmasındaki sebep ise hastanın ilk başlarda sadece testis ağrısı çekmesi ve hiçbir korona virüs belirtisi göstermemesi olarak söyleniyor.

Testislerde hissedilen ağrının semptom olarak kabul edilip edilmemesi tıp dünyasında tartışılan bir durum ancak başka hastalıklarda da testislerde ağrı hissedildiği biliniyor. Kabakulak hastalığında da görülen testis ağrısının korona virüs semptomu olarak kabul edilip edilmeyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

İlk olarak Çin’in Wuhan şehrinde tespit edilen korona virüsün şimdiye dek pek çok farklı semptomu tespit edildi. Bu belirtiler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Nefes darlığı
  • Kuru öksürük
  • Yüksek ateş
  • Eklem ağrıları
  • İştahsızlık
  • İshal ve mide bulantısı
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı