Teknoloji

Koronavirüs Akıllı Telefon Piyasasını Etkiledi! Telefon Üreticileri Panikte!

Çin’de ortaya çıkan ve çok kısa sürede tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını pek çok kişiyi olumsuz etkiledi. Dünyada 170 binden fazla kişi hayatını kaybederken 2 milyondan fazla kişinin hastalığa yakalandığı öğrenildi. Henüz salgını kontrol altına alacak bir çalışmanın olmaması pek çok kişiyi endişelendirmeye devam ediyor.

Koronavirüs salgını sektörleri de olumsuz etkilemeye başladı. Pek çok sektörde üretimler durma noktasına geldi. Daralan ve ekonomik olarak etkilenen sektörlerden birisi de akıllı telefon sektörü oldu. Pek çok markanın üssü olarak bilinen ve üretimlerin gerçekleştirildiği Çin’de salgını kontrol altına alabilmek için fabrikalar kapatıldı. Bunun ardından üretimler durdu. Üretimlerin durması ise bir anda akıllı telefonların sevkiyatını ve buna bağlı olarak satışlarını olumsuz etkiledi.

Akıllı Telefon Gelirleri Yüzde 21 Oranında Düşecek

2020 yılında yaşanan salgın üretimleri doğrudan etkilediği için üreticilerin gelirlerini de etkileyecek. Küresel çapta gerçekleşen sevkiyat sonrasında bu yıl geçen yılla bir karşılaştırma yapıldığı zaman yüzde 38 oranında bir düşüş yaşandığı belirtildi.

Koronavirüs salgını nedeniyle akıllı telefon satışlarında da arz ve talep dengesinin tamamen bozulduğu açıklandı. Bu süreç sevkiyat işleminin de sekteye uğramasına neden oldu. Tüm bunlara rağmen yaşanan aksaklıkların sektörü için büyük bir tehlike oluşturması beklenmiyor. İlerleyen yıllarda yapılacak çalışmalar sonrasında özellikle beş yıllık süreç içerisinde yüzde 41 oranında bir artışın yaşanması bekleniyor.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı