Teknoloji

Koronavirüs Belirtileri İçin Akıllı Yara Bandı Geliştirildi

Northwestern Üniversitesi tarafından koronavirüsün belirtilerini daha iyi takip edebilmek için akıllı bir yara bandı geliştirildiği öğrenildi. Bu cihaz giyilebilir bir ürün olarak tasarlandı. Bununla birlikte hastaların sağlık çalışanlarından ayrıldıktan sonraki süreçte de virüs belirtilerinin doğru bir şekilde takip edilebilmesi için geliştirildi.

Kurum tarafından konu hakkında detaylı bir açıklama yapıldı. Araştırmacılar tarafından geliştirilen giyilebilir akıllı yara bandı ile birlikte hastalar doğru şekilde izlenebilecek ve belirtilerin artması halinde acil müdahale yapılabilecek. Doktorlar salgına karşı müdahalenin erken teşhisinin son derece önemli olduğunun altını her fırsatta çiziyorlar. Akıllı yara bandı ile birlikte izleme verilerinin daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Akıllı Yara Bandı Salgına Karşı Oldukça Etkili Olacak!

Üniversite tarafından yapılan açıklama sonrasında akıllı yara bandının iki hafta önce kullanılmaya başlandığı belirlendi. İki haftalık süreç içerisinde 25 koronavirüs hastasının üzerinde akıllı yara bandı kullanıldı. Araştırmacılar tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında 1.500 saatten fazla izleme ile birlikte 1 TB kadar veri oluşturulduğu öğrenildi. Kullanımlar hem klinik ortamında hem de ev ortamında gerçekleştiriliyor. Gelecekte ne kadar kullanılıp kullanılmayacağı ise henüz bilinmiyor. Uygulama sadece koronavirüs döneminde kullanılıp ardından unutulabilir ancak şimdilik veri izleme konusunda son derece başarılı olması nedeniyle salgın döneminde oldukça etkili sonuçlar verebileceği ve hastalığın kontrol altına alınması noktasında önemli olabileceği ifade ediliyor.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı