Teknoloji

Koronavirüs Salgını Siber Saldırganların İştahını Kabarttı!

Koronavirüsle mücadele pek çok alanda devam ediyor. Pek çok insan sosyal izolasyon gerçekleştirmek için eve kapandı. Evde geçirilen sürede zaman geçirmek isteyen pek çok kişinin internet kullanımını artırdığı belirlendi. Bu durum dolandırıcıların iştahını kabandı. Siber saldırganlar virüs dönemini fırsat bilerek insanları çeşitli şekillerde mağdur etmeye devam ediyor.

Sadece kişisel çapta değil devlete ve kurumlara karşı da siber saldırılar hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Moğolistan’da kamu sektöründe çalışan kişiler için kapsamlı bir siber saldırı gerçekleştirilmişti. Bu siber saldırı sonrasında pek çok mağduriyet yaşandı. Dışişleri Bakanlığı’ndan gönderilmiş gibi yayınlanan mail içeriğinde salgının kontrol çıktığına dair bilgiler yer alıyordu.

Son Dönemlerde Siber Saldırılar Artıyor!

siber

Koronvirüs salgınını fırsat bilen dolandırıcıların gerçekleştirmiş olduğu siber saldırıların önceki dönemlere göre 4 kat arttığı belirlendi. FBI bünyesinde görev yapan İnternet Suç Merkezi rakamları değerlendirdi. Daha önce günde yaklaşık bin adet şikayet geldiğine dikkat çekerken şimdilerde gelen şikayetlerin 4 bin civarında olduğu ortaya çıktı.

Siber saldırganlar virüs döneminde pek çok vatandaşın imkanlarının kısıtlı olduğunu düşünerek çeşitli dolandırıcılık olaylarına imza atıyorlar. Sadece dolandırmak amacıyla değil insanları korku ve endişeye sürüklemek amacıyla da bazı saldırıların yapıldığı belirlendi. Bu süreçte internet kullanıcıları sanal korsan olarak anılan bu kişilere karşı özellikle uyarılıyorlar.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı