Teknoloji

Koronavirüse Karşı Vücut Sıcaklığını Ölçen Gözlük Tasarlandı!

Koronavirüsün en belirgin özelliklerinden birisi de yüksek ateş olarak ifade ediliyor. Bu konuda kalabalık olan pek çok noktada ateş ölçer yardımı ya da termal kameralarla birlikte ölçümler yapılıyor. Bu durum bazen gözden kaçan kişilerin olmasına neden olabileceği gibi tehlikenin boyutunu da artırıyor. Çinli bir girişim tarafından yeni bir teknolojik araç üzerinde çalışmalar yapıldı. Bu teknoloji giyilebilir hale getirildi.

Tüm dünyaya yayılarak bir pandemi haline gelen salgın Türkiye’de de etkin bir durumda. Salgının yayılmasını engellemek için çeşitli önlemler üzerinde çalışılıyor. Bu süreçte evde kalmak ve sosyal mesafeyi korumak çok önemli. Koronavirüse yakalanmış kişilerin büyük oranda tespit edilmesi vücut sıcaklığının artışına bağlı olarak ifade ediliyor. Çinli bir şirket tarafından geliştirilen yeni bir araç bu süreçte tespit çalışmalarını daha kolay hale getiriyor.

Gözlük Yüksek Ateşi Tespit Edecek

Çin merkezli olan bir şirket tarafından Rokid ismi verilen gözlük oldukça dikkat çekecek gibi görünüyor. Portatif kızılötesi tarama sistemlerini gündeme taşıyan bu teknoloji ateş ölçebilecek. Geliştirilmesi için 2 haftalık süreye ihtiyaç duyuluyor. Geliştirilmesinin ardından Çin’de şimdiden binden fazla siparişin gerçekleştirildiği öğrenildi.

12 MP çözünürlüğünde bir kamera ve kızılötesi sensörü de bünyesinde barındırdığı ifade edildi. Bu taşınabilir gözlük uzaktan kişilerin ateşini ölçebilecek, Böylece sosyal mesafe korunurken daha temkinli davranılması mümkün olacak. 4 kişiye kadar sıcaklık ölçümü yapabildiği ve bunun tek seferde olduğu açıklandı. Ancak bu sürecin geliştirme aşamasında olduğunun da altı çizildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı