Teknoloji

Koronavirüsle Mücadele Süper Bilgisayar Geliştirildi!

Koronavirüs tüm dünyada yayılmaya ve can almaya hız kesmeden devam ediyor. Yeni bir virüs olması sebebiyle bu süreçte her yeni bilgi değerlendiriliyor. Dünyanın pek çok noktasında bilim insanlar tarafından yeni bir tedavi yöntemi ya da aşı bulunması için çalışmalar devam ediyor. Koronavirüsle mücadele her alanda devam ediyor.

2 milyon fazla kişinin enfekte olduğu ve 129 binden fazla kişinin öldüğü salgın dönemi içerisinde, virüsle mücadele için her türlü yöntem deneniyor. Birçok araştırmacı ve bilim adamı tarafından yapılan araştırmaların çeşitlendirildiği ifade edildi.

Virüse karşı çözüm bulabilmek için gönüllü kişiler de çalışmaya devam ediyorlar. Son dönemlerde çalışmaların daha hızlı şekilde tamamlanması için yeni bir bilgisayar tasarımı üzerinde çalışmalar devam ediyordu.

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı Tasarlandı

en hızlı bilgisayar

Gönüllüler tarafından organize edilmiş bir çalışma sonrasında dünyanın en hızlı süper bilgisayarı tasarlandı. 25 Mart tarihinde yapılan demeler sonrasında bilgisayar hızının 1.000.000.000.000.000.000 ya da 1 exflop işlemini başarıyla tamamladığı öğrenildi. Süper bilgisayar tamamen kendi aralarında bir araya gelen gönüllüler tarafından oluşturuldu. Bilim çalışmaları için kullanılması beklenen bilgisayarın koronavirüs mücadelesine ciddi katkı sağlaması bekleniyor.

Tasarlanan yeni süper bilgisayar, en son hafta başında yapılan testlerde kendi rekorunu da kırmayı başardı. 1 milyon kişilik üyenin ortak çalışması sonrasında tasarlanan bilgisayar, dünya üzerinde bulunan en hızlı 500 bilgisayardan bile daha hızlı olduğu belirlendi.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı