Teknoloji

Kredi Kartlarımın Güvenliği İçin Hangi Uygulamaları Kullanabilirim?

Mali dolandırıcılık endişesi arttıkça, kredi kartı korumanın temellerini anlamak her zamankinden daha önemlidir. Kredi kartlarınızı korumaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz birçok şey var ve bunların çoğu sağduyuya bağlı. Bu kredi kartı güvenlik ipuçlarını okuyun ve kartlarınızı korumanın basit yollarını öğrenin.

Temel Kredi Kartı Güvenliği Uygulama

Postada yeni bir kart aldığınızda, hemen geri imzalamak önemlidir. Bu, kart başkasının eline geçtiğinde sizi korur. PIN’inizi kartınızla aynı yerde saklamamanız da önemlidir; Kartınız çalınırsa, PIN’inizde bir hırsız olmasını istemezsiniz.

Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır

Hesap Numaranızı Gizli Tutun

Hırsızların kredi kartı numaranıza ulaşmalarının birçok yolu vardır. Bunu önlemek için:

  • Kartınızı gizli tutun. Genel olarak dışarıdayken kimsenin görmesine izin vermeyin.
  • Aramayı başlatmadıysanız ve güvendiğiniz bir banka veya mağaza ile konuşmuyorsanız, kart bilgilerinizi telefon üzerinden vermeyin.
  • Bankanızdan veya saygın bir şirketten veya kuruluştan görünse bile, hesap numaranızı veya kişisel bilgilerinizi isteyen bir e-postayı asla yanıtlamayın.
  • Hassas bilgilerinizi posta sisteminden kaldırmak için kağıtsız bildirimleri ve çevrimiçi ödemeleri yapın. Ayrıca, elden çıkarmadan önce hassas kişisel bilgileri içeren belgeleri parçalamak iyi bir fikirdir.

Bilgilerinizi Güncel Tutun

Taşınırsanız bankanıza haber verin; ifadelerinizin ve diğer bilgilerin sizi yeni adresinize takip ettiğinden ve başka kimsenin eline geçmediğinden emin olmak istiyorsunuz. Cep telefonu numaranızı kullanarak dolandırıcılık uyarıları için kaydolmak iyi bir fikirdir. Finansal kurumların dosyada doğru telefon numaranızı ve e-posta adresinizi aldığından emin olmak için düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olun. Bu şekilde, eğer bir şeyler ters giderse, hızlı bir şekilde bağlantıya geçebilirsiniz.

Makbuzlarına Dikkat Et

Makbuzunuzda fazladan bir alan varsa, içinden herhangi bir ek masraf veya tutar ekleyememek için bir çizgi çizin. Her şeyin toplandığından emin olmak için makbuzlarınızı fatura beyanlarınıza göre kontrol etmek de iyi bir fikirdir. Son olarak, yalnızca çoğaltılmış kopyaları veya eski makbuzları atmayın. İhtiyacınız olmayanları parçalayın ve diğerlerini güvenli bir şekilde dosyalayın.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı