Teknoloji

Laptop Günde Ne Kadar Elektrik Harcar

Bir laptobun günlük enerji harcama miktarı oldukça azdır. Fakat ülkemizde elektrik birim fiyatı sıklıkla zamlanmaktadır. Bu sebepten laptop elektrik tüketimi sabit kalsa da harcadığı elektrik fiyatı artacaktır. Gelişen teknoloji ile elektrik tüketimi zamanla cihazlarda artmıştır. Yüksek performanslı bilgisayar ve gaming laptopların yaygınlaşması laptop elektrik tüketim miktarını artmıştır. Buradan anlaşılacağı üzere sahip olduğunuz bilgisayarın donanım özellikleri oldukça önemlidir. Aynı zaman da bilgisayarınız içinde bulunan power supply gücü ne kadar yüksek ise elektrik tüketim miktarı da o kadar yüksek olacaktır.

Laptop Harcadığı Elektrik Miktarını Hesaplama

Son zamlar göz önünde bulundurulduğunda elektrik birim fiyatı 51 kuruş olarak belirlenmiştir. Bu tutar içerisinde bulunan kdv, sayaç okuma bedeli, kaçak kullanım bedeli, trt payı gibi tüm vergiler dahil edilmiştir.

Güç Tanımları ve Elektrik Tutarı Hesaplamak

Öncelikle bir cihazın ne kadar elektrik harcadığını bulmak için güç tanımlarını bilmeniz gerekir.

  • 1000 Watt (W) = 1 Kilowatt (kW) olarak gösterilir.

Hesaplama Örneği

Evimiz de bulunan 100 Watt değerinde bir ampul günlük 10 saat açık kalsın. Bu durumda 100 Watt x 10 Saat = 1000 Watt yapar. 1000 watt ise yukarıda belirttiğim üzere 1 Kilowatt değere eşittir.

O halde yukarıda belirtmiş olduğumuz 1 kilowatt harcanan elektirik bedeli 51 kuruş olduğuna göre, bu ampul günlük 51 kuruş harcamaktadır. Ay bazında baktığımızda 30 gün aynı performans ile çalıştığını var sayarsak 30 x 0,51 =15,3 TL tutarında olacaktır.

Laptop ve Bilgisayar Elektrik Tutarı Hesaplama

Sahip olduğunuz cihaz ister laptop olsun isterseniz de masaüstü bir bilgisayar olsun yukarıda ki formül baz alınarak sizde elektrik tüketimini hesaplayabilirsiniz.  Fakat laptop veya masaüstü cihazınızı hesaplarken bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir.

Laptop ve Masaüstü Bilgisayar Elektrik Tüketimi Hesaplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle yüksek performanslı veya normal performanslı masaüstü bilgisayarımızın elektrik tüketimi hesaplanırken monitör faktörünün ihmal edilmemesi gerekir. Siz masaüstü bilgisayarınızda olan( (power supply üzerinde yazan watt değeri x bilgisayarınızın açık kalma süresi) x 0,51 ) + ( (monitör watt değeri x monitör açık kalma süresi ) x 0,51) fakat burada unutmamanız gereken en önemli adım bulduğunuz watt değerini kilowatt  cinsine çevirmektir. Aksi halde sonucu yanlış bulabilirsiniz.

Laptop hesaplaması yapılırken güç kablonuz üzerinde ki değerler baz alınarak değil laptop sistem özellikleri baz alınarak hesaplama yapılması doğru olacaktır. Aynı zamanda sarjda  kullanıldığı sürelerin elektrik ile kullanılan sürelerden çıkarılması en doğru sonucu bulmanıza yardımcı olacaktır.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı