Teknoloji

MacOS Catalina Çıkış Tarihi ve Özellikleri

Teknoloji dünyasının her yıl merakla beklediği WWDC etkinliği Haziran 2019 tarihinde yapılmış ve macOS, Apple tarafından tanıtılmıştı. Çıkış tarihi hakkında herhangi bir bilgi verilmeyen yeni sistem için tarih belli oldu. Kullanıcıların beta sürümünü büyük bir ilgi ile deneyimledikleri macOS Catalina, yalnızca birkaç gün sonra kullanımda olması beklenmekte.

iTunes Yerini Çok Daha İyilerine Bırakacak

Mac modellerini iPad olarak kullanılmasına izin veren macOS 10.15 sürümü, macOS Catalina olarak bilinmekte. iOS uygulamalarının Mac’e aktarımına izin veren yeni sistem, iOS 13 ve iPadOS için kullanılabilecek. Bunun için ‘Project Catalyst’ adlı bir özelliğin geliştirildiği şirket tarafından duyurulmuştu. Apple yazılım geliştirme daire başkanı Craig Federighi, etkinlikte ayrıca yeni özelliklerin kullanılabilmesi için iTunes’e veda edebileceklerinin sinyalini de vermişti. Apple Music, Apple Podcast ve Apple TV gibi özellikler konusunda ise yeni ve geliştirilmiş şekilde yeniden düzenleyecekleri bilgisini paylaşmıştı.

Apple macOS Catalina ile beraber Sidecar aracını da tanıttı. MacOS içinde gelecek olan araç sayesinde iPad cihazınızı ikinci ekran olarak kullanabilmektesiniz. Böylece PC’nizden işinizi yaparken, bir yandan da aynı proje üzerinde iPad kullanımınız mümkün olacak. Sidecar özelliğini kablolu ve kablosuz seçenekleri ile kullanmanız da mümkün.

Eski MacOS sürümlerindeki Verilere Ne Olacak?

Apple’ın yeni işletim sisteminin tarihini vermesi beklenen iPhone 11 tanıtımında ise herhangi bir bilgi teyit edilemedi. Ancak şirketin Danimarka web sitesinde macOS Catalina’nın çıkış tarihi olarak bir süredir 4 Ekim tarihine işaret edilmekte. Bu da yeni sistemin bu tarihte tam sürümünün kullanıma sunulacağı söylentilerini güçlendirmekte. Yani yalnızca birkaç gün sonra. Dilerseniz halen kullanımda olan beta sürümü ile macOS 10.15’i deneyebilir, isterseniz 4 Ekim’i bekleyebilirsiniz.

MacOS Catalina güncellemesini alacak modeller arasında MacBook Air ve Pro sürümleri de bulunacak. Böylece Apple’ın yeni işletim sistemini kullanabilecek cihazların geniş bir yelpazeye yayılacağını söylemek mümkün. Yeni sisteme geçerken veri kaybı yaşamaktan korkanlar için de macOS’un müjdesi var. Yeni sisteme eski macOS sürümlerinde kaydedilen bilgiler, resimler, veriler ve daha fazlası macOS Catalina’ya aktarılabilecek.

Apple tarafından yapılmış herhangi bir açıklama şu an olmasa da herkes 4 Ekim tarihine odaklanmış durumda. Bu tarihte Catalina’nın gelip gelmeyeceğini ise bekleyip göreceğiz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı