Editörün SeçimiTeknoloji

MacOS’un Yeni Catalina’sına Merhaba Deyin

İlk olarak 2019, Haziran’ında Apple tarafından bizlere tanıtılan Catalina, güncellenerek kullanıcılarına tadından yenmez bir hizmet sunmak için MacOS’un en yeni işletim sistemi sürümü olarak kullanıma hazır olduğu duyuruldu.

Ama benim Mac’im yok! demeyin hemen, sunulmak istenenlere bir göz atarsanız belki de sahip olmak konusunda fikir değiştirebilirsiniz zira bizlerde hayranlık uyandırabilecek yenilik ve kolaylıklarla gelmişler.

Peki Güncellemede Neler Var?

Güncellemeler daha çok müzik, Podcast, Fotoğraflar, Tv programları gibi uygulamalar üzerine olmuş. 

Müzik, film ve Podcast deneyimini İTunes ile belli bir seviyeye taşıyan Apple, şimdi bu fonksiyonları üç ayrı uygulama ile Mac bilgisayarlara da aktarıyor. Eğer bir ‘’Apple Music’’ kullanıcısı isek bu güncelleme ile müzik listelerimiz artık Mac’imizin içinde de olacaktır. Böylece kullandığımız iPhone, iPad gibi cihazlarımız ile Mac bilgisayarımız arasında bir senkronizasyon olacak ve hatta bununla da kalmayıp evde bilgisayarımızdan dinlediğiniz müziğimizi evden ayrılmak zorunda kalıp dışarı çıktığımızda Apple telefonumuzda kaldığımız yerden dinlemeye devam edebileceğimiz şekilde cihazlar arasında bir eş zamanlılık da söz konusu olacaktır. Bu özellik aynı şekilde videolar ve Podcast’ler için de geçerlidir. İzlerken o en heyecanlı yerinde bırakmak zorunda kaldığımız dizi veya filmlerimize başka bir Apple aygıtında kaldığımız yerden izlemeye devam edebileceğiz.

Fotoğraflar, yaşanmışlıklarımızın kanıtı olmalarıyla birlikte sosyal medya kullanımındaki artışa paralel olarak cihazlarımızda en çok kullanılan ve en çok yer kaplayan fonksiyonlar arasındadır. Bu konuda Apple’ın Mac’imize yaptığı güzellik ise defaten çektiğimiz fotoğraflardan en iyi çıkanları arşivimizde tutarak gereksiz yığılmaları ve karmaşayı önlemeyi istemeleridir.

Tüm bunlara ek olarak Catalina beta kullanıcıları da düşünülmüş ve Apple Arcade oyunları artık Mac’lerde de oynanabilecektir. Ayrıca unutkanlıktan ve şansızlıktan yana muzdarip olanlarımız için efsane iç rahatlatan bir yenilik olduğunu düşündüğümüz Find My fonksiyonu da mevcuttur.  Bu uygulama cihazımızın bulunduğu o anki konumunu bir harita üzerinde görebilmemize imkan sağlıyor ve böylece cihazımızı kaybettiğimizde başka bir Apple cihazından Bluetooth ile yer tespiti yapılabiliyor. Üstelik bu özelliği kullanabilmemiz için cihazımızın hücresel bağlantısının olmasına gerek olmadığı gibi açık olmasına bile gereksinim duyulmuyor. 

Bunların dışında Apple yazılım mühendislerinin özellikle hareket etme yönünden kısıtlı kullanıcıları da düşünerek onlar için kullanım kolaylığı sağlamak adına geliştirmeyi ihmal etmedikleri Sesli Kontrol özelliğiyle gönülleri kazanmalarının yanında Apple cihazını yenileyen diğer kullanıcılara ise Catalina’nın yeni sürümü ile birlikte tanıtım maksadında Apple TV+ fonksiyonunu da sunarak hoşluk yapmayı ihmal etmemişler.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı