Teknoloji

Mars’a Küp Uydu Gidiyor

Virgin Orbit şirketi, tasarladığı küp uyduyu Mars’a gönderebilirse bunu başaran ilk özel şirket ünvanını alacak. Bugün, Virgin Orbit şirketi, Polonya’da bir uydu şirketi olan Satrevolution ile bir ortaklık gerçekleştirdi. Bu ortaklığa Polonya’daki bir çok sayı da Üniversite’de katılım sağladı. Şirketler, Mars’a çıkacak olan tasarlamış oldukları ilk küp uyduyu, en geç 2022’nin başlarında göndermeyi hedefliyor.

Virgin Orbit şirketinin ilham kaynağı

Virgin Orbit şirketi, Richard Branson tarafından kurulmuş olan Virgin Galactic şirketinin, düşük bütçeli bir parçası olarak kabul edilebilir. 2017’de kurulan Virgin Orbit şirketinin ilham kaynağı, NASA’nın Mars’ın derinliklerine göndermek için tasarladığı InSight mission oldu. Uzay aracı InSight ile daha önce Mars’a 2 defa başarılı bir şekilde küpuydu gönderilebildi. Aynı şekilde, Virgin Orbit şirketi de kendi uzay aracı ile benzer başarıyı elde edeceğine inanıyor. Virgin Orbit şirketi, gönderecekleri küp uydunun bulunacağı uzay aracını, LauncherOne roketi ile uzaya fırlatma kararı aldı. Küp uydu Mars gezegenine ulaşır ulaşmaz, fotoğraflar çekebilecek, suyun varlığını sorgulayabilecek ve atmosfer hakkında bir çok bilgi kaydedebilecek.

Sorumlu başkan yardımcısı The Verge’e açıklama yaptı

Virgin Orbit’in özel projelerinden sorumlu başkan yardımcısı Will Pomerantz, The Verge’a  küp uydu hakkında bilgi verdi. Will Pomerantz ; “Mars, Venüs, belki de asteroid kuşağından birkaç asteroidi, elde edilen bilgiler doğrultusunda inceleyebileceklerini” dile getirdi.

LouncherOne Roketi tüm testlerini tamamladı. Artık test uçuşlarına hazır! Bunları gerçekleştirebilmesi için, Virgin Orbit şirketinin, LauncherOne roketini kullanılabilir son haline getirmesi şart. Şirket, 70 metrelik roketini, Virgin Orbit’in ‘’Cosmic Girl’’olarak ünvan salmış boeing 747 taşıyıcısı ile düşürmeyi planlıyor. LauncherOne roketi bu aşamadan sonra havadan uzaya doğru havalanacak ve işler tıkırında giderse Mars’a ulaşmış olacak. Küp uydu ise üzerine yüklenen görevleri yerine getirmiş olacak. LauncherOne roketi, yakın zamanda “captive carry” ve “drop tests” adındaki uçuş testlerini tamamladı. Fakat test uçuşlarını henüz gerçekleştirmedi. Uçuş testleri de tamamlanırsa LouncheOne göreve hazır olacak. Mars’a gönderilecek olan küp uydunun kaderi ise tamamen LauncherOne’ın başarısına bağlı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı