Teknoloji

Mazide Kalan 3 İşletim Sistemi

Mazide Kalan 3 İşletim Sistemi

Hiç kuşku yoktur ki kullandığımız sistemlerde en çok ilgimizi çeken işletim sistemleridir. Bugün siz değerli Tekno10 takipçilerini maziye götürmek istedik. Artık kullanılmayan 3 eski işletim sistemine tekrardan bir göz atalım dedik.

Windows 95

Windows 95

Yeni nesil Windows 95’i bilmez. Fakat içimizde hatırlayanlar tabi ki vardır. O dönemde en popüler işletim sistemi olan Windows 95’de birçok ilkte yaşanmıştı. Mesela ilk kez Görev Çubuğu ile Başlat Menüsünün kullanılması gibi… Ayrıca en önemli yeniliklerinden birisi de ilk kez MS-DOS’un baz alınmadan, bir işletim sisteminin yapılmasıydı.

Klasik Macintosh

Klasik Macintosh

Macintosh ilk kez 1984 senesinde sektöre adım attı. Döneminin en popüler işletim sistemi olan Macintosh’da sadece 3 adet Mac uygulaması çalışıyordu. Bunlar; Kid Pix, MacDraw ve MacPaint’ti. System 7.0.1 özelliğine sahip işletim sistemi, maalesef tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı.

Windows 3.1

Windows 3.1

Windows 95’ten sonra sizleri biraz daha geriye götürüyoruz. 1992 yılında piyasaya çıkan Windows 3.1, o dönem için birçok yeniliğe de ev sahipliği yapan Windows 3.1’den sonra ise zaten Windows 95 işletim sistemi çıktı.

Windows 3.1 ile TrueType font uygulaması ilk kez görücüye çıktı. Bununla birlikte sürüklenebilen simgeler, Program Manager uygulaması ve MS-DOS uygulamalarında büyük kolaylık sağlayan fare desteği de diğer yenilikler arasındaydı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı