Teknoloji

Mbps Nedir? Açılımı Ne Anlama Gelir?

Mbps Megabits per Second yani saniye başına megabit anlamı taşıyan, internet hızını ifade eden terimdir. Ttnet, Vodafone Net, Extra Net, gibi internet sağlayıcı firmaların reklam kampanyalarında kullandıkları en önemli terimler arasında yer alır. İnternetin indirme ve yükleme hız limitini belirler. Bu hız limitleri ile internetinizin hızlı veya yavaş değerlendirilmesi yapılabilir.

Yüksek Mbps Ne Demek?

İnternet hızının yüksek olması anlamına gelen bu terim zaman zaman yanıltıcı bir biçimde karşımıza çıkabiliyor. İnternet sevis sağlayıcıları tarafından kullanılan “32 Mbps Kadar” sloganı ile alacağımız hızın 32 mbps olacağını düşüne biliriz. Fakat burada belirtilen kesinlik bu hızın üst limitidir. Yani bu hız maksimum 32 mbpsdir. Bu durumun da alt yapınızın destekleği ölçüde internet hızınıza sahip olursunuz.

 İnternet Hızı Nasıl Düşürülür?

Servis sağlıyıcınız tarafından size gönderilen 8 mbps lik bir internet hızını düşürmek istediğinizde onlara bu hızın 4 mbps olmasını istediğinizi söyleyebilirsiniz. Yüksek internet hızları alt yapının kaldırmamasından dolayı sıklıkla kopma sorunu yapar. Bu sebepten yüksek mbps alt yapının desteklemesi ile doğru orantılı bir şekilde çalışır.

Sık Sık İnternet Kopmasının İnternet Hızı İle Alakası

İnternetinizin sık sık kopmasının birden fazla sebebi olabilir. Fakat genel olarak yaşanılan bu kopma probleminin temelinde internet alt yapınızın gönderilen hızı desteklememesinden kaynaklanır. İnternet firmları tarafından vaad edilerek satılan yüksek hızlı internetleri bina alt yapısının kaldırmaması sonucunda sıklıkla internet bağlantısında kopmalar yaşanır. Bu kopmaların kesin çözümü internet hızını düşürmek olacaktır.

İdeal Bir İnternet Hızı Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle bir internet hızında indirme hızı kadar yükleme hızı da önemlidir. Upload hızı olarak da bilinen bu seçenek genellikle önemsenmez ve ihmal edilir. İdeal bir internet hızının gelişen internet teknolojileri ve yüksek boyutlu dosyalar göz önünde bulundurulduğunda bugün bir download hızının en az 10 mbps olması gerekir. Upload hızının ise 4 mbps’ nin altına düşmemesi oldukça önemlidir. Aksi halde bazı durumlarda indirme ve yükleme problemleri yaşaya bilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı