Teknoloji

Mbps Nedir? Nasıl Okunur?

Mbps (Megabits per second) olarak adlandırılan ve veri hızının daha iyi bir şekilde anlaşılması için oluşturulmuş bir terimdir. Bu terim internet hızı hesaplaması yaparken kullanılır. Halk arasında genellikle bu terimin megabits kısmını duyarız. İnternet servis sağlayıcıları tarafından pazarlanmak istenen internet ürünü hızı bu birim üzerinden ifade edilir. Örnek ile açıklamak gerekirse 24 Megabits hıza kadar diye terimler duymuşsunuzdur.

Megabits per second, Türkçe anlamı ile saniye başına Megabit olarak kullanılabilir. İnternet hızınızı ifade ederken bu terime çok sık ihtiyaç duyabilirsiniz. Aynı zamanda hız ölçümü yaparken evinize giren internetin download ve upload hızını bu terim ile öğrenirsiniz.

Mbps Okunuşu

Türkeçesi saniye başına megabit olan bu terimi kısaca megabit diye de okuyabilirsiniz. 1 saniyede indirilen veri miktarını ifade eder. Genellikle internet bağlantı hızı hesaplaması yapılırken kullanılır. Ülkemizde yaygın olarak reklamlar da gördüğümüz bu terim oldukça önemli bir terimdir.

8192 Mbps 1024 Kbps yani 1 Mb olarak çevrilir.  Yani bir evde 8 Mbps hızda bağlanan bir internet varsa, bu eşittir 8192 kbpsdir.  Bu veri kilobyte cinsindendir.  Bunu 1024 ile sadeleştirdiğimizde bu verinin mb cinsinden değerini bulacağız. Burdan da alacağımız sonuç 8 mb olacaktır. Yani bilgisayarımızdan indirdiğimiz verinin saniye başı yaptığı indirme 8MB’lık bir veri indirmesi olacaktır.

İnternet Mbps Hızı Nasıl Yükseltilir?

Mbps hızının yükselmesi internet hızının yükselmesi demektir. Düşük internet hızının bir çok sebebi vardır. Bunun temel sebepleri arasında evinizin alt yapısı yer alır. Aynı zamanda internet servis sağlayıcınız ile yaptığınız anlaşmada oldukça önemlidir. Bir internet sağlayıcısı ile yaptığınız anlaşmada genellikle internet hızı taahhütü yapılmaz. Burada servis sağlayıcıları maksimum veri hızını kast eder ve sizinle anlaşma yaparken şu ibareyi kullanır. “14 Mbps kadar” veya “8 Mpbs kadar” buradaki kadar kelimesi sizin internet hızınızın maksimum bu hıza ulaşacağını veya bu hızın altında kalacağını ifade eder. Bu sebepten internet hızı sorunu servis sağlayıcıları ve müşterileri arasında ciddi sorunlara yol açar.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı