Teknoloji

Mbps Nedir? Ne İşe Yarar?

İnternetin gelişmesi ile hayatımıza bir çok terim girmiştir. Gelişen teknoloji, yüksek çözünürlük içeren fotograflar, filmler, videolar internet üzerinde yer alan her şey zamanla daha büyük boyutlara ulaştı. Ulaşan bu büyük boyutlar hızlı interneti de beraberinde getirdi. İnternet hız ölçüm birimi olarak yaygın şekilde kullanılan terim mbps yani Megabits per second sık duyulan bir kelime oldu. Genellikle internet servis sağlayıcıları tarafından kullanılan ve reklamlarda çok sık geçen bu terim bir hız birimidir. Türkçeye çevrildiğinde saniye başına megabit olarak çevire biliriz. Bu terim 1 saniyede internetinizin yaptığı upload ve download hızını gösterir.

Upload internete bir verinin gönderilmesin de kullanılan bir terimdir. Download ise bir verinin indirilmesinde kullanılan bir terimdir. Bu terimler genellikle megabit cinsinden ifade edilir. Servis sağlayıcıları tarafından  8 mbps 24 mbps olarak duyduğunuz şeyler biz hız terimidir.

Mbps Ne İşe Yarar?

İnternetten dosya indirme veya dosya yükleme hız terimi olarak kullanılan mbps ne kadar yüksekse o kadar hızlı dosya paylaşabilir veya veri indirebilirsiniz. Mbps yüksek olursa filmleri donmadan izleyebilir ve sosyal medyada daha hızlı gezine bilirsiniz.

Mbps Nasıl Yükseltilir

İnternet hızınızı yükseltmek için öncelikle servis sağlayıcınız ile iletişime geçmelisiniz. Servis sağlayıcınız tarafından size sunulan paketlerden bütçenize en uygun olanı seçmeli ve sonrasında alt yapınızın uygunluğunu kontrol ettirmelisiniz. İnternet hızının yüksek bir mbps sahip olması için alt yapınızın bunu desteklemesinin oldukça önemli bir yeri vardır.

İnternetim Sürekli Kopuyor Mbps İle Alakası Var Mıdır?

İnternet hızının alt yapının desteklediğinden daha fazla olması durumunda sıklıkla bağlantıda kopukluklar yaşanır. Yani alt yapısı 8 mbps ‘yi destekleyen bir eve 16 mbpslik bir internet hızı akışı gönderildiğinde internet bağlantısı kopma sorunları yaşanır. Bu durumda internet hızınızı düşürmek internet kopma sorununun önüne geçecektir. Saniye başına megabit hızının düşük olması yavaş internet demektir. Bu sebepten alt yapınızın destekliği en yüksek hızda internet hızını ayarlamanız sizin için iyi olacaktır.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı