Teknoloji

MediaTek 5G Destekli Dimensity 820 İşlemcisini Duyurdu

5G destekli işlemcilere ağırlık veren MediaTek, orta seviye yeni işlemcisi Dimensity 820 ile Qualcomm’a meydan okuyor. İşte MediaTek Dimensity 820 ve teknik detayları.

Tayvan merkezli yarı iletken şirketi olan MediaTek, orta segment akıllı telefon modellerinde göreceğimiz yeni 5G destekli işlemcisi Dimensity 820’yi duyurdu. Dimensity 820 işlemcisi, MediaTek’in CES 2020’de duyurusunu gerçekleştirdiği Dimensity 800 serisinin son üyesi olarak kaşımıza çıkıyor. 5G desteğine sahip olan ve ilerleyen günlerde akıllı telefon modellerinde kullanılmaya başlanacak olan Dimensity 820 işlemcisi, orta segment akıllı telefon modellerine güç verecek.

5G teknolojisinin dünya genelinde yaygınlaşmasıyla birlikte akıllı telefon üreticileri 5G destekli işlemcilere yönelmeye başlamıştı. Orta segment akıllı telefon modelleri için artan uygun fiyatlı 5G destekli işlemci ihtiyacını karşılamak isteyen MediaTek yeni işlemcisi MediaTek Dimensity 820 işlemcisi ile karşımıza çıktı.

MediaTek’in geçtiğimiz aylarda duyurusunu gerçekleştirdiği Dimensity 1000 işlemcileri üst segment akıllı telefon modellerini hedefliyordu. Dimensity 800 ailesi ise daha çok orta segment akıllı telefon modellerini hedefliyor. Ailenin son üyesi olan Dimensity 820 ise 8 çekirdekli CPU’sunda 2.6 GHz’de çalışan dört ARM Cortex 76 yüksek performans çekirdeğine sahip.

Kamera performansı alanında güçlü özellikler sunan APU 3.0’ı destekleyen Dimensity 820 işlemcisi, Imagiq 5.0 ile birlikte 80 megapiksel ve 4 adede kadar kamera desteği sunuyor. Multiframe 4K video HDR desteği sunan Dimensity 820 ayrıca, oyunlar için özel optimizasyon seçeneklerine sahip.

Dimensity 820 İle Gelecek İlk Akıllı Telefon Belli Oldu

MediaTek tarafından yapılan açıklamada, Dimensity 820 işlemcisinin Avrupa ve Kuzey Amerika’da 6 GHz altı 5G ağları desteklediği açıklandı. MediaTek açıklamasında ayrıca, Dimensity 820 işlemcisinin, daha yüksek ortalama hız ve hareket halinde de güvenilir bağlantı için 5G bağlantı noktaları arasında kesintisiz bir geçiş sunacağını belirtti. Qualcomm’un Snapdragon 765G ve Snapdragon 768G işlemcileri ile rekabet edecek olan Dimensity 820 işlemcisi ilk olarak Redmi X10 akıllı telefonunda kullanılacak. İşlemcinin ilerleyen günlerde pek çok yeni orta segment akıllı telefona güç vermesi bekleniyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı