Teknoloji

Mekke, Medine ve Riyad Karantina Altına Alındı

Günden güne daha büyük bir tehlike olmaya devam eden corona virüs, Suudi yönetimininin daha sert önlemler almasına sebep oldu. Buna göre Suudi Arabistan’dan gelen son dakika haberine göre ülkenin üç büyük şehri olan Riyad, Mekke ve Medine’ye giriş çıkışlar yasaklandı.

SUUDİ YÖNETİMİ ÖNLEMLERİNİ GİDEREK SIKILAŞTIRIYOR

Suudi Arabistan’ın gerek dini gerekse siyasi açıdan en önemli şehirleri olan Mekke, Medine ve Riyad’da karantina önlemleri sadece giriş çıkışların yasaklanması ile kalmadı. Suudi Kralı Selman bahsi geçen üç şehirde uygulanacak sokağa çıkma yasağını saat 19.00’dan saat 15.00’e çekti. Yani an itibariyle Riyad, Mekke ve Medine’de sokağa çıkma yasağı uygulanmakta.

SUUDİ’LERİN ALDIĞI İLK ÖNLEMLER TÜRKİYE İLE BENZER

İlk vakadan itibaren kırmızı alarma geçen Suudi yönetimi çeşitli önlemler aldı. İlk aşamada ülkenin en önemli eğlence merkezleri olan Riyad ve Cidde’de eğlence merkezleri ve alışveriş merkezlerinin kapatılmasına karar verildi. Bu önlemlerin yanı sıra evlere servis haricinde yiyecek ve içecek yerlerinde toplanılması ve yiyecek içecek tüketilmesi de süresi belli olmaksızın yasaklandı. Lokanta ve restoranların sadece evlere servis yapılmasına izin veriliyor.

SUUDİ ARABİSTAN’DA İLK ÖLÜM

Suudi Arabistan’da ilk ölüm pazartesi günü gerçekleşti. Sağlık Bakanlığı ilk ölümün Medine’de gerçekleştiğini ve ölen kişinin Afgan olduğunu belirtti. Suudi Arabistan’da şu anda kayıtlara geçen toplam 767 vaka saptanmıştır. Ülkede tespit edilen ilk vakaların İngiltere, Mısır, Irak ve Filipin’den ülkeye giriş yaptıkları belirtilmiştir.

UMRE’DEN GELEN VATANDAŞLARIMIZIN SON DURUMU

Corona virüsün tüm dünyayla birlikte Suudi Arabistan’da gösterdiği yayılım devletimizi harekete geçirdi ve geçtiğimiz haftalarda umreden ülkemize gelen vatandaşlarımız 14 günlüğüne karantinaya alındı. Bu süreç zarfında umreden gelenler boşaltılan KYK yurtlarına yerleştirildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’nun yaptığı açıklamaya göre ülkemizde 11 bin 269 vatandaşımız 36 KYK yurdunda karantina altına alınmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı