Teknoloji

Microsoft Aldığı Kararla Edge Üzerinden Tüm Zararlı Yazılımları Kaldırdı

Microsoft son zamanlarda zararlı yazılımların peşine düştü. Dar Reader uzantısının geliştiricileri tarafından hazırlanan bazı raporlar sonrasında sahte ve zararlı uzantılarının ortadan kaldırılması için çalışmalar yapıldı. Uzantı mağazası içerisinde zararlı kodların bulunduğu bazı uygulamaların bulunduğu tespit edildi.

Dijital ortam içerisinde son dönemlerde güvenlik sistemleri oldukça uygun hale geldi. Bununla birlikte platformlar üzerinde güvenliğin sağlanması adına zararlı uzantılardan ve uygulamalardan uzak durulması gerekiyor. Kötü niyetli kişiler ve uygulamalar tarafından bir süredir kullanıcıların en ufak açıkları yakalanmaya çalışılıyor. Bunun üzerine teknoloji şirketleri son dönemlerde kötü niyetli uzantıların tehlikeye sebebiyet vermemeleri için kaldırmaya başladı.

Sahte Uzantılar Üzerinde Çalışmalar Devam Ediyor

Microsoft son dönemlerde uygulama ve yazılım mağazaları içerisinde dolaşmaya ve inceleme yapmaya başladı. Dar Reader isimli bir uzantının geliştiricisi tarafından hazırlanan rapor sonrasında farklı zararlı yazılımlarında olduğu belirlendi. Bu süreçte şimdiye kadar pek çok zararlı uzantının uygulama mağazalarından kaldırıldığı tespit edildi.

Bu zararlı yazılımlardan bir tanesi de internet sitelerini karanlık mod içerisinde kullanmaya yarayan bir uzantı oldu. Benzer uzantılarında pek çok internet kullanıcısı için ciddi riskler barındırdığı ifade edildi. Bunun üzerine yeni uzantılar hakkında detaylı bir araştırmanın yapılmasına karar verildi. İnternet kullanıcılarının bilgisayarlarına sızmayı ve bununla birlikte haklarındaki tüm kişisel bilgileri elde etmeye yarayan bu uzantıların kullanılmaması gerektiği konusunda uyarılar yapıldı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı