Teknoloji

Microsoft Edge Arama Motorunu Değiştirme

Microsoft Edge Nedir?

Tarayıcı teknolojisinin gelişmesinin direk bağlantısını aslında internet teknolojilerinin gelişmesinde bulmak pek de yanlış olmayacaktır. Gelişen internet teknolojileri ile beraber değişen bilgisayar sistemleri daha büyük işletim sistemlerinin yazılım altyapıları ile çalışır hale gelmesinden sonra, internetin yarattığı en önemli problemin aslında internete girecek olan tarayıcılar olduğunun fark edilmesi, kuşkusuz bu teknolojiyi geliştiren mühendisleri düşündürmekteydi. Sonuçta bilgisayar teknolojisi üzerinde köklü bir değişim olmaktaydı ve bu değişimin en önemli noktası da, interneti kullanacak olan ara yüz yazılımları yani tarayıcılardı. Tarayıcıların geliştirilmesi aşamasında aslında Microsoft uzunca bir süre tekel olarak piyasaya hâkimdi. Sonuçta internet teknolojisini bulan ve bilgisayarların işletim sistemini programlayan şirketti ve piyasadaki birçok yazılımın programlandığı bir şirket konumunda idi. Ancak Google şirketi ortaya çıkınca, Microsoft’un kâbusu olacağı kimsenin aklının ucundan dahi geçmiyordu.

Microsoft uzun yıllar İnternet Explorer ile piyasada tekel olmayı başarmıştı. Ancak bu yazılımın aksaklıkları yok değildi. İnternet Explorer oldukça yavaş ve yüksek hızlı internet bağlantılarında donma sorunu ile herkes tarafından kullanılsa da, bu özelliği sebebiyle sevilmemekte idi. Yüksek veri aktarımlı bağlantılarda donan bu yazılımın problemini Google Chrome öylesine hızlı bir biçimde ona karşı silah olarak kullanmaya başladı ki internet tarayıcıları sektöründe Microsoft tekelini bir anda kırmıştı. Öyle ki piyasadaki Mozilla Firefox bile bu rekabette tutunamıyordu. İşte Microsoft şirketi de, Google Chrome yazılımı ile rekabet edecek ve daha üstün özelliklere sahip bir tarayıcı geliştirmek için kolları sıvadı. Bu tarayıcı piyasaya çok büyük reklamlar ve tanıtımlar ile açılmaya başlamıştı. Piyasadaki adı, Microsoft Edge olan bu yeni tarayıcı kendi alanında birçok yeniliği ve eklentiyi de beraberinde getiriyordu. Bu tarayıcının bir özelliği ise, diğer tarayıcılarda olmayan sesli anlatım özelliği idi. Bilindiği üzere Google Chrome, her ne kadar mükemmel bir tarayıcı olsa da, sesli anlatım ve sesli görüntü gibi özellikleri mevcut değildi. Bu haliyle bile görme özürlüler tarafından oldukça eleştiriliyor hatta özürlü kişileri görmezden gelmesi sebebiyle yerden yere vuruluyordu.

Microsoft Edge öyle bir özelliklerle piyasaya çıkmıştı ki, bu özellikleri sebebiyle de kendi alanında tek olmayı vaat ediyordu. Özellikle E-kitap denilen çağın en önemli dijital medya araçlarından birine seslendirme hizmeti vermesi, onu gerçekten kendi alanında tek yapıyordu. Neredeyse tüm dünya dillerindeki kitapları sesli olarak kullanıcılarına anlatan bu sistem gerçekten de birçok tarayıcı da bulunmayan bir özellikti. Lakin atası olan İnternet Explorer’ da olan sorunlar maalesef onda da vardı. Aşırı ağır ve hantal bir tarayıcı olma özelliğini hala sürdüren Edge, her ne kadar bu özellikleri ile bilgisayarlara girmiş olsa da Chrome ile çok rekabet edemedi. Sizlere bu makalemizde Microsoft Edge Arama Motoru Değiştirme işleminin nasıl yapıldığını anlatacağız.

 

Microsoft Edge Arama Motoru Değiştirme

Her internet tarayıcısı gibi Microsoft Edge Arama Motoru Değişimi işlemi aslında aynı yerden yapılmaktadır. Yapılması gereken işlemler ise sırasıyla şöyledir. Öncelikle tarayıcınızı açıyorsunuz. Açtıktan sonra sağ tarafta üst üste üç çizgi göreceğiniz bir tarayıcı menüsü mevcuttur. Oradan ayarlar sekmesine giriyorsunuz. Ayarlar sekmesinde orta bölümlerde, arama diye bir seçenek bulunmaktadır. Burası arama sırasında varsayılan web sitelerinin tanımlandığı yerdir. Genellikle Edge tanımlaması Bing arama motoru üzerinedir. Orada varsayılan arama motorunu Bing yerine istediğiniz bir site veya arama motoruyla değiştirebilirsiniz. İşlem bu kadar basittir. İsterseniz bu işlemi Denetim Masası üzerinden İnternet Seçenekleri özelliği üzerinden de yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı