Teknoloji

Microsoft Edge Chromium Linux’a Geliyor

Microsoft’un yakın zamanda Windows platformuna sunacağı Microsoft Edge Chromium internet tarayıcısı Linux’a geliyor. İşte Microsoft Edge Chromium tarayıcısının Linux platformuna geleceği tarih. 

Google’ın popüler internet tarayıcısı Google Chrome’un ve Opera internet tarayıcısının temeli olan Chromium sunduğu sade arayüz ve yüksek performans sayesinde kullanıcıların beğenisini kazanmıştı. Chromium projesinin önemli geliştiricilerinden olan Google’ın ardından yazılım devi Microsoft’ta yaptığı açıklama ile Chromium tabanlı yeni bir Edge internet tarayıcısı geliştirdiğini duyurmuştu. 

Microsoft’un uzun bir süredir test ettiği Chromium tabanlı internet tarayıcısı Microsoft Edge’in geçtiğimiz gün yeni logosu ortaya çıkmıştı. Geçtiğimiz gün Windows platformuna geleceği açıklanan Chromium tabanlı Edge internet tarayıcısı ile ilgili önemli bir detay daha ortaya çıktı. 

Chromium tabalı Microsoft Edge internet tarayıcının Linux platformuna geleceği açıklandı. Microsoft’un geçtiğimiz Mayıs ayında yaptığı açıklamada Chromium tabanlı internet tarayıcısı Microsoft Edge’in Linux platformuna gelebilmesi için önlerinde bir engelin bulunmadığını ancak kendilerinin öncelikli olarak Edge’in Windows sürümü için çalıştıklarını dile getirerek Linux sürümü hakkında net bir bilgi vermemişti. 

Microsoft’un bir süredir geliştirdiği Chromium tabanlı Edge’in Linux desteği kazanması için çabaladıklarını da geçtiğimiz süreçte açıklamıştı. Nihayet beklenen açıklama geldi ve Microsoft gerçekleştirdiği özel etkinlikte Chromium tabanlı Edge tarayıcısının Linux versiyonunun da çıkacağını resmen açıkladı. 

Windows ve macOS sürümü 15 Ocak Tarihinde Yayınlanacak

Chromium tabanlı Microsoft Edge internet tarayıcısı yenilenen tasarımı ve yeni logosu ile 15 Ocak 2020 tarihinde Windows ve macOS işletim sistemi için yayınlanacak. Yeni Microsoft Edge internet tarayıcısının Linux sürümünün ile 15 Ocak tarihinde değil de daha ileri bir tarihte yayınlanması bekleniyor. Microsoft yeni internet tarayıcının Linux sürümü için başlatacağı Canary ve Dev kanallarıyla birlikte Linux platformu için tarihin netleşmesi bekleniyor. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı