Teknoloji

Microsoft Edge Tarayıcına Yeni Gizlilik Özellikleri Eklendi

Micorosft’un yeni Chromium tabanlı internet tarayıcısı Microsoft Edge, yeni özelliklerle güncellenmeye devam ediyor. Şimdilik beta testleri yapılan tarayıcıya gizliliği arttıran yeni özellikler eklendi. 

Microsoft Windows 10 ile birlikte Internet Explorer internet tarayıcısının fişini çekmiş ve yerine Microsoft Edge adında yeni bir internet tarayıcısını kullanıma sunmuştu. Microsoft’un büyük umutlarla duyurduğu bu internet tarayıcısı ne yazık ki bekleneni verememiş ve kullanıcılar tarafından kabul görmemişti. Microsoft Edge tarayıcısını daha ileriye taşımakta kararlı olan Microsoft geçtiğimiz yıllarda Chromium tabanlı yeni Microsoft Edge tarayıcısını duyurmuştu. Şimdilik beta testleri devam eden tarayıcıya yeni özellikler eklenmeye devam ediyor. 

Chromium tabanlı Microsoft Edge tarayıcısı daha fazla gizlilik sunacak. Takip önleme isimli bir özellikle birlikte gelecek olan Microsoft Edge’in yeni özelliğini Microsoft Edge beta programına katılan kullanıcılar deneyimleyebilecek. Kullanıcılar bu özellik sayesinde aktif olarak kullanmadıkları internet sitelerinin onları takip etmelerinin önüne geçebilecek. 

Microsoft yeni özellik ile ilgili yayınladığı güncelleme notlarında yeni özelliği şu şekilde tanımlıyor: 

“Bir internet sitesine erişildiğinde diğer sitelerdeki izleyiciler, çerezler ve diğer sistemler kullanılarak tarayıcılarda bilgiler depolanır. Tarayıcıda yer alan bilgiler arasında ziyaret edilen sitelerin ve ilgili içeriklerin bilgileri yer alır. Bu bilgiler ve veriler kullanıcılara özel içerikler sunabilmek için kullanılır. Yeni Chromium tabanlı Edge ise üç farklı takip önleme sistemi sunacak. İlk seviyede zararlı izleyiciler engellenecek ancak diğer izleyiciler engellenmeyecek. Dengeli seçeceğinde ise zararlı izleyicilerle birlikte bazı üçüncü parti izleyiciler de engellenecek. Sıkı modunda ise neredeyse tüm izleyiciler engellenecek.” Ancak Microsoft güncelleme notlarında bu modda bazı internet sitelerinin doğru çalışamayabileceğini de belirtiyor. Microsoft’un yeni internet tarayıcısının önümüzdeki aylarda çıkması bekleniyor

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı