Teknoloji

Microsoft Excel Sayfa Sığdırma & Ölçeklendirme

Excel verilerimizi tutmak ve tablo oluşturmak için çok yaygın kullanılan bir Office programıdır. İçerisinde bir çok özellik barındırır, bu özellikler arasında, matematik hesapları, fonsikyonlar, grafikler, renklendirmeler gibi önemli bir çok detay içerir. Windows işletim sistemine sahip cihazlarda ve diğer işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir. Hepimiz zaman zaman excel üzerinde bazı verileri tutmaya çalışmış veya kendimize bir excel tablosu yapmışızdır. Ders programı, iş planı gibi hayatımızı düzene sokacak tablolar excel üzerinden yapılmaktadır. Excel de sık karşılaşılan sorunlar arasında sayfa sığdırma ve sayfa yapısı seçenekleri bulunur. Çalışma sayfanız üzerinde çeşitli ölçeklendirme işlemleri yaparak, sahip olduğunuz verilerin tek sayfa üzerine sığmasını sağlamanız mümkündür. Bu işlemi;

  • Sayfa Düzeni sekmesini açın
  • Sağ alt köşede bulunan Sığdırmak İçin Ölçeklendirin seçeneğinin başında ki kutucuğa tıklayın
  • Karşınıza gelen Sayfa Yapısı iletişim kutusundan Sayfa sekmesini Açın
  • Ölçek yazan yerin altında bulunan Sığdır butonunu işaretleyin
  • Tamam basın

bu adımları gerçekleştirerek yapabilirsiniz. Ayarladığınız sığdırma ölçüsüne göre belgeniz tek sayfada veya iki sayfada yazdırılabilecek.

Sığdırma Tabloyu Bozar Mı

Tablonuz oldukça büyük ve tek sayfaya sığdırmaya çalışmanız durumunda, bazı bozulmalar yaşanacaktır. Bu sebepten sığdırma ve ölçeklendime işlemi yapmadan önce dağınık bir tablonuz varsa onu düzenlemelisiniz. Satır ve sütunlar arasında ki boşluğu doğru bir şekilde ayarlamalı ve düzgün görünümlü bir sayfa yapısı oluşturmanız gerekir. Sayfa sığdırma ve ölçeklendirme zamanla alışacağınız ve doğru ölçeklendirme işlemlerini yapabileceğiniz bir excel özelliğidir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı