Teknoloji

Microsoft Veri Depolama Alanında Devrim Yaratmaya Hazırlanıyor

Yazılım devi Microsoft veri depolama alanında devrim yaratmaya hazırlanıyor. İşte Microsoft’un veri depolama teknolojisini değiştirecek yeni ürünü. 

Dünyanın en büyük depolama şirketlerinden birisi olan Microsoft, veri depolama teknolojisi alanında devrim yaratacak yeni projesini duyurdu. Project Silica projesi üzerinde bir süredir çalışan Microsoft’un yeni ürünü ile birlikte veriler artık cama yazılacak. Project Silica projesi için Warner Bros ile ortaklı kuran Microsoft 1978 yapımı orijinal Superman filmini 75 x 75 x 2 mm boyutunda bir alana depoladı. 

Project Silica projesinin altyapısı ekranlarda yer alan piksellerin üç boyutlu hali olarak isimlendirilen voxel’lerden oluşuyor. Verileri kızılötesi lazer ile bu voxel’ler üstüne yazdırmayı başaran Microsoft, verilerin tekrar okunabilmesi tarafında ise makine öğrenme algoritmalarından yararlandığını duyurdu. 

Microsoft’un karmaşık bir yapıda olan yeni veri teknolojisi gelecek teknolojiler için heyecan verici olarak görülüyor. Project Silica’nın kullanıma sunulması için çok uzun sürecek çalışmaların yapılması gerekiyor. İlk olarak veri merkezlerinde kullanılması planlanan yeni veri teknolojisi en heyecanlı teknolojiler arasında yer almaya başladı. 

Project Silica Kullanıcılarla Buluşacak Mı? 

Project Silica’nın hedefi son kullanıcılar değil. Yazılım devi Microsoft yaptığı açıklama ile birlikte Project Silica’nın ilk olarak veri merkezlerine sunulacağını belirtti. Uzun süre zarfında son kullanıcılar ile buluşmayacak olan yeni projenin ciddi şekilde korunması gereken hassas veriler için geliştirildiği de Microsoft tarafından açıklandı. Microsoft’ın yeni projesinin çalışabilmesi için özel altyapılara ihtiyaç duyulduğu için projenin son kullanıcılar ile buluşması bir hayal. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı