Teknoloji

Microsoft, Windows 10 Yerel Linux Çekirdeği İle Yayınlandı

Microsoft, Windows 10 için Linux çekirdeğinin bir ön izlemesini başlattı. Şirket birkaç ay önce yerel çekirdeği ekleme vaadinde bulundu; bu, mevcut yapılarda daha fazla öykünme tabanlı sürüm için daha sağlam bir alternatif.

Windows Insider Programının üyeleri, ilk Linux 2 (WSL2) için Windows Subsystem’ı içeren Build 18917’yi (20H1) indirebilir.

Yeni Sürümün Avantajları

Yeni sürümün avantajları arasında, Linux dosyalarının doğrudan Linux örneğinizin kök dosya sistemine yerleştirilebilmesi sayılabilir. Windows kullanırken, geçiş yapmadan tüm Linux dosyalarınıza erişebileceksiniz.

Windows 10 Linux

Ağ uygulamaları artık birlikte çalışabilmeleri için her iki işletim sisteminin (Linux bir VM sanal alanında tutulur) IP adresini bilmenizi gerektirir. Daha sonra yerel ana bilgisayardan bunlara erişebileceksiniz.

Sisteminizi WSL1’den WSL2’ye geçirmenize izin veren bazı yeni komutlar vardır, böylece eski sistemlerde çok fazla aksaklık yapmanız gerekmez.

WSL2’nin Ekim ayındaki 19H2 yapılı herkese yayıldığını görmemiz bekleniyor, ancak bu arada Microsoft, şimdi ve o zaman arasındaki dikkat dağıtıcıyı test etmek için mümkün olduğu kadar çok sayıda bilgi ediniyor.

Test etmek için Fast Ring’de olmanız gerekecek ve bunu günlük sürücü makinenize yüklememenizi öneririz. Insider Programının asıl amacı, üzerinde muhtemelen hatalar olması ve iki katına çıkmasıdır. Fast Ring ile kendinizi borked bir PC ile bulabilirsiniz. Şüphe durumunda, Windows Update sitesinde bulunan en son Build 1903 ürününe uyun.

Linux Subsystem, Microsoft tarafından daha fazla Linux uyumlu hale getirilmesi için yapılan bir takım girişimlerin en yenisidir. Şirket, Linux’u korumak için iki sistemin düşmanlardan daha iyi müttefik olduklarının bir göstergesi olarak çok sayıda patent bile aldı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı