Teknoloji

Microsoft, Yeni Süper Bilgisayarını Tanıttı

Microsoft, dün düzenlenen geliştirici konferansında yapay zeka uygulamaları için tasarlanan ve devasa büyüklükte verilerin hesaplanmasını kolaylaştıran bilgisayarını tanıttı.

Üniversiteler ve büyük şirketlerin büyük verilerin hesaplanmasında, büyük ölçekli çalışmaların daha kolay yapılmasında kullandığı devasa ölçekli bilgisayarlara Microsoft bir yenisini daha ekledi. Teknoloji devi olan Microsoft’un tanıttığı bu yeni bilgisayarda 285 işlemci çekirdeği bulunuyor. Bu işlemci çekirdeğinin yanı sıra 10.000 grafik yongasının bulunması da birçok teknoloji severin dikkatini çeken diğer bir ayrıntı oluyor.

Bu süper bilgisayarlar devasa büyüklükteki verilerin hesaplanmasında, depolanmasında ve her bilgisayarın yapmayı kaldıramayacağı büyüklükte çalışmaların yapılmasında kullanılıyor. Bu süper bilgisayarlar bu zamana kadar nükleer patlamaları simüle etmekten tutun gelecekteki iklimlerin tahminlerine kadar birçok çalışmada görev alan dünyadaki en güçlü bilgisayarlar olarak biliniyor.

Bu Bilgisayar Karmaşık Yapay Zeka Sistemlerini Geliştirecek

Bahsedilen bu süper bilgisayarların sıradan bilgisayarlardan en önemli farkı bellek ve işlemci hızları olarak görülüyor. Bu süper bilgisayarların devasa bileşimi, sıradan bilgisayarların yapamadığı, yapsa bile çok uzun sürede yaptığı karmaşık işlemleri çok kısa bir sürede yapabiliyor.

Microsoft şirketi de bu farkı iyice büyütmeyi hedefliyor. Tanıttığı yeni süper bilgisayarı ile yapay zeka sistemlerini geliştirecek ve yapay zekalara farklı özellikler yüklemeye çalışacak.

Microsoft’un bu süper bilgisayarla ilgili yaptığı açıklamada şu ayrıntılara yer verildi:

Milyarlarca herkese açık olan metinler yapay zekanın gelişmesinde önemli bir rol oynayacak. Bu metinler insanların yapay zekayla ilgili bilgilerin öğrenmesini hızlandıracak ve gelişimine katkı sağlayacak. Bu bilgisayar ile yapay zekanın derinliklerine inilecek ve bilinmeyen bazı şeylere ulaşılacak. Yapay zeka da uzun konuşmalar yapabilecek, bunu özetleyebilecek hatta binlerce yasal dosya arasında aranan dosyayı bulabilecek ve bazı uygulamalarda kod oluşturma işlemleri yapabilecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı