Teknoloji

Mikrofon Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Mikrofon Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Sesin yükselmesini, geniş alanlara yayılmasını ve kayıt altına alınmasını sağlayan araçlara “mikrofon” adı verilmektedir. Özellikle Ses kayıtlarında mikrofonlar büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedene de dinamik, condenser, ribbon ve kapasitif gibi birçok mikrofon çeşidi farklı kullanım alanlarında tercih edilmektedir. Ancak mikrofon çeşitleri arasında condenser ve dinamik mikrofon en sık tercih edilen ve kullanım alanı yaygın olan mikrofon çeşitleridir.

Condenser Mikrofon

Hafif ve esnek yapıya sahip olan condenser mikrofonlar, dinamik mikrofon ile karşılaştırıldığında sesleri daha detaylı şekilde algılayan mikrofondur. Bununla birlikte condenser mikrofon çeşitleri, +48 volt gücünde enerji kaynağı ile çalışmaktadır. Geniş bir kullanım alanına sahip olan condensen mikrofonlar genellikle vokal, yaylı çalgılar, klasik gitar, akustik gitar gibi sesi düşük çıkan enstrümanların seslerin kayıt sırasında tercih edilmektedir.

Dinamik Mikrofon

En çok karşılaşılan ve kullanım alanı oldukça yaygın olan mikrofon çeşididir. Kaynaktan gelen ses dalgalarını algılayan dinamik mikrofon, bir kablo vasıtasıyla sesi dış ortama yansıtmaktadır. Ayrıca dinamik mikrofonlar basınç seviyesi yüksek olan seslere karşı dayanıklılık göstermektedir. Kullanım alanlardan bir sınırlama konulmayan dinamik mikrofonlar; davul, gitar amfisi, perküsyon ve benzeri yüksek sesli enstrümanların ses kayıt sırasında kullanılmaktadır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı