Teknoloji

Minidump Dosyası Nasıl Açılır?

Bilgisayarımız da meydana gelen mavi ekran hatalarının ve diğer sorunlarının kayıtlarının tutulduğu log dosyaları bulunmaktadır. Log dosyaları mavi ekran hataları dahil bilgisayarda oluşan tüm hataları minidump klasörü ile kayıt altına almaktadır. Minidump klasörü altında kayıt edilen, dosyalar dmp dosya uzantısı olarak kayıt edilmektedir.

Özel bir format olan .dmp dosyaları, direk açılmayan dosyalardır. Bir text dosyası veya bir excel dosyası gibi açılmamaktadır. Bu dosyaları açmak için bazı kullanılması gereken programlar vardır. Programsız olarak .dmp uzantılı dosyalar açılamaz. Minidump klasörü içinde bulunan .dmp dosyalarını açmak için BlueScreenView isimli programı indirip kurabiliriz. Bu programın kurulması ile .dmp dosyaları otomatik olarak açılacaktır.

Neden Blue Scren View Kurmalıyım

Mavi ekran hataları bilgisayarımızda karşımıza çıktığında oldukça endişe verici hatalardır. Genellikle anlık donanım hataları ve sorunlarından meydana gelen mavi ekran hataları bilgisayarımız için bazı tehlikelerin habercisi olabilmektedir. Bir mavi ekran hatası sonucunda bilgisayarı yeniden başlattığımızda çalışmaya devam edebilir. Bu durumda genellikle mavi ekran hataları göz ardı edilir. Fakat bu hataların göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Hataların kaynağına inilmeli ve sorunları çözmeye yönelik adımlar atılmalıdır. Mavi ekran hatalarının kaynaklarını bulmak için bilgisayarın verdiği mavi ekran hataları log kayıtlarında tutulmaktadır. Bu kayıtlar minidump adı verilen klasörün içinde saklanır ve bu dosyaların uzantılar .dmp uzantısıdır. Bu uzantıya sahip dosyaları açmak için Blue Screen View kurmamız gerekir. Blue Scren View mavi ekran hatalarını okumak için kullanılması gerekir. Mavi ekran hataları bilgisayarınızda ileride oluşacak sorunların önüne geçmek için size bir rehber niteliğinde olacaktır. Bu sebepten blue scren view kurmamız gerekir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

2 Yorum

    1. Merhaba, dosyalar sistemde “C:\Windows\Minidump” dizininde bulunmaktadır, BlueScreenView programı ile bu dosyaların içeriğini görüntüleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı