Teknoloji

Modem Arayüzü Nedir ve Nasıl Girilir?

Daha önce hiç modem arayüzüne girmenize gerek kalmadığından ötürü nasıl girileceği konusunda bilginiz olmayabilir. Bu makalede sizlere modem arayüzüne girerek şifreniz dahi pek çok seçeneği nasıl değiştirebileceğinizi anlatacağız. Komşunuz, kısa süreli kullanma ricası ile modeminizin şifresini istemiş olabilir. Siz de onu kırmadınız ve şifreyi verdiniz. Aradan günler geçti, komşunuzun modeme tekrar bağlanmayacağının garantisini kim verebilir? Kimse veremez değil mi? Komşunuzun girmemesi için şifreyi değiştirmeniz gerekiyor. Şifreyi değiştirseniz de değiştirmeseniz de girip girmediğini takip edebileceğiniz bir ekrana sahip değilsiniz. Fakat modem arayüzüne nasıl girebileceğinizi öğrendiğinizde şifre değiştirme dahil birçok özelliğin değiştirilme yetkisi size ait olacak. Hangi cihazlar bağlandı, ne kadar veri kullandılar gibi verileri elde edebileceksiniz.

Biz komşu örneğini verdik fakat şifreyi ev içerisinde interneti sürekli kullanan birini saf dışı bırakmak için de değiştirebilirsiniz. İnternet hızı, modeme kaç kişi bağlandığına ve bağlanılanların ne kadar veri harcadığına göre değişkenlik gösterir. Bu yüzden diğer kullanıcıları internetten mahrum bırakabilmek için şifreyi değiştirmek isteyebilirsiniz. Yapmanız gerekenleri teker teker anlatacağız. O halde geçelim modem arayüzüne nasıl giriş yapılacağın ve şifrenin nasıl değiştirileceğine dair hazırladığımız yazıya.

Modem arayüzüne girebilmek için ilk olarak hangi internet sağlayıcısı ile anlaşmalısınız onu bilmeniz gerekiyor. Modemin üstünde veya altında şirketin ismi yazacaktır. Turktelekom, Turkcell Süperonline akla gelen başlıca internet servis sağlayıcılarıdır. Son yıllarda turknet gibi pek çok internet servis sağlayıcısı da Türkiye’de hizmet vermeye başladı. Şimdi sizlere internet servis sağlayıcınıza göre neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Modem Arayüzü Giriş Rehberi

Turktelekom kullananlar tarayıcıdan 192.168.1.1  adresine giriş yapmalıdır. Kullanıcı adı kısmına admin şifreye de turktelekom yazmalısınız. Turkcell Superonline kullanıyorsanız yine 192.168.1.1 adresine girerek kullanıcı adı kısmına admin şifreye de yine aynı şekilde admin yazmanız gerekmektedir. Huawei ve Vodafone için de aynı adrese girilmesi gerekli olup Huawei için kullanıcı adı admin şifre ise ttnet olmalıdır. Vodafone için kullanıcı adı ve şifre admin olmalıdır.

Arayüzüne girdikten sonra sol tarafta yer alan seçeneklerden şifrenizin değiştirilmesi ile ilgili olan seçeneğe tıklayarak kolayca şifrenizi değiştirebilirsiniz. Artık modemin kontrolü sizin elinizde.Eğer ki şifre yanlış diyorsa ve modemin arayüzüne giremiyorsanız, modeminizi resetlemeniz gereklidir. Sonrasında düzelecektir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı