Teknoloji

Modem Şifreleri Örnek

İnternet teknolojisinin yaygınlaşması ile şifreler hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Oluşturduğumuz şifreler güvenlik açısından çok önemlidir. Mail şifresi, modem şifresi, telefon şifresi gibi bir çok şifre türü bulunur. Bu şifreleri bir birleri ile aynı veya benzer yapmak ciddi bir güvenlik açığıdır. Bu sebepten şifrelerimizi farklı yapmalı ve güvenmediğimiz cihazlarda oturum açmamalıyız. Şifre oluşturmak için bazı kriterleri göz önünde bulundurmak güçlü bir şifre oluşturmanın en önemli adımıdır. Oluşturduğunuz şifreyi ezberlemekte zorluk çekerseniz şifrenizi bir yere not alabilir veya bir kağıda yazabilirsiniz.

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

Güçlü şifre oluşturmak için şifre oluşturacağınız formun desteklediği karakterler çok önemlidir. Şimdi formun bütün karakterleri, büyük küçük harfi ve sayıları desteklediğini varsayarak şifre oluşturma örnekleri ve güçlü şifre örneklerini paylaşmak istiyorum.

 1. Şifre Uzunluğu: 8-16 Karakter
 2. Sembolleri Dahil Et: (@#$% …)
 3. Sayıları Dahil Et:(  123456… )
 4. Küçük Harfli Karakterleri Dahil Et ( abcdefgh… )
 5. Büyük Harfli Karakterleri Dahil Et ( ABCDEFGH… )

Beş kuralı uygulayarak oluşturduğunuz şifreler yüksek güvenlikli şifreler olacaktır. Bu sebepten bu adımları mutlaka uygulamalısınız. Şimdi bu kurallara uyarak oluşturduğumuz 5 şifre örneğini sizinle paylaşalım;

 • ZTLWTPH*P-/y&2’P
 • kRu+J3yJ{an=}{wq
 • By{;k&]fdZ=Tp4dg
 • yQmB8jB:5?YpuH”V
 • Mtau2^vGqec`-‘)’

Yukarıda ki kurallar uygulanarak oluşturulan güçlü şifre örnekleri ile sizde bir çok şifre oluştura bilir ve dilerseniz karakter sayısında değişiklik yapabilirsiniz.

Şifre Oluşturma Siteleri

Bazı araçlar kullanarak siz de şifre oluşturma araçlarını kullanarak online olarak zor şifreler oluşturabilirsiniz. Fakat random olarak oluşturduğunuz şifreleri direk kopyala yapıştır yaparak değilde, aralarına bir kaç karakter ekleyerek kullanmak daha güvenilir olacaktır. Çünkü şifrelerin bir generator tarafından oluşturması bazen güven vermeye biliyor.  Şifre oluştururken kullanabileceğiniz siteler;

 1. Strong Random Password Generator
 2. Şifre Hesaplama – HESAPLAMA.NET
 3. Online Güvenli Şifre Oluştur

Yukarıda yer alan sitelerde ki şifre oluşturucu araçları ile modem şifresi oluşturabilirsiniz.  Modem şifresi değiştirme yazımızda şifrenizi nasıl değiştireceğinizi detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Wifi şifresi üçüncü şahıslar ile paylaşılsa dahi modem şifresi hiç bir zaman üçüncü bir şahıs ile paylaşılmamalıdır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı