Teknoloji

Modem Yıldızlı Şifreleri Görme

Yaygınlaşan şifre kullanımı zaman zaman o şifreleri kaybetmemize ve unutmamıza sebep olabiliyor. Unutulan şifreleri hatırlamak veya bulmak oldukça zor bir durumdur. Bu sebepten şifrelerimizi iyi bir şekilde saklamamız gerekir.  Unuttuğumuz yada görmek istediğimiz şifreleri bazen görebiliriz. Yıldızlı olarak kayıtlanmış ve bir cihazdan giriş yapılmış şifreler bazı kısayollar aracılığı ile tekrar görülebilmektedir. Tekrar görülen şifreler arasında modem şifresi, wifi şifresi, kopyalanabilir parola bağlantıları gibi şifreler yıldızlı olsa dahi görebilirsiniz.

Modem Şifresi Nasıl Görülür

Öncelikle wifi şifresi üzerinden anlatacağım. Wifi ile bilgisayara bağlı herhangi bir bilgisayardan sağ alt köşede tarih ve saatin yanında bulunan wifi ikonuna sağ tıklayın. Açılan pencerede Ağ ve İnternet Öğelerini açın yazısına tıklayın. Açılan pencerede wifi seçeneğine tıklayın ve bilinen ağları yönet seçeneğine basınız. Açılan sayfada kullanmakta olduğunuz ağı seçip özellikler kısmından bilgilerini görebilirsiniz.

Modem şifreleri modem arayüzüne girerek öğrenile bilir. Fakat arayüze giriş yapmak için ya parola kaydedilmiş olması lazım yada şifreyi biliyor olmanız lazım. Bu sebepten modem arayüz şifresi unutulduğunda ve girilemez hale geldiğinde yapılacak tek bir işlem vardır. Oda modem fabrika ayalarına geri yükleme. Modem arka tarafında bulunan modem resetleme düğmesi ile unuttunuz arayüz şifresini sıfırlaya bilirsiniz. Modeminizi sıfırladığınız da yeni şifre genellik admin olarak güncellenir.

Yıldızlı Şifreleri Göster Butonu

Girdiğiniz şifreleri doğru yazıp yazmadığınızı kontrol etmek amaçlı şifrelerin yan kısmında bulunan şifremi göster butonuna tıklayarak şifrenizi görebilirsiniz. Şifre girilen bir çok platformda artık yıldızlı şifrelerin gözükebilmesi için öyle bir buton tasarlandı. Aynı zamanda cep telefonlarına girilen bir çok şifre bu yöntemle görüle bilmektedir. İster android olsun ister ios işletim sistemine sahip cep telefonunuz olsun bu yöntem ile şifreleri görebilirsiniz. Size bu durumu bir örnek ile göstereyim;

Yukarıda ki görsel ki göz butonuna tıklayarak yıldızlı şifreleri görebilirsiniz. Sadece internet tarayıcısı değil bir çok uygulama ve programa eklenen bu özellik sayesinde yıldızlı şifrelere bakmak artık oldukça kolay. Bu durum bir güvenlik açığı yaratmış olsa da olması gereken önemli bir özelliktir.

Yıldızlı Şifreleri Kopyalama

Yazdığınız veya kaydettiğiniz bir şifre yıldızlı olarak daha sonradan karşınıza çıkmış ve bu şifreyi görmek istiyorsanız, tüm yıldızları seçip ctrl c tuşlarına basarak yani yıldızları kopyalayarak bir not defterine yapıştırırsanız şifreleri görebilirsiniz. Bankaların internet şubeleri gibi önemli platformlarda olmasa da bir çok platformda bu yöntem uygulanmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı