Teknoloji

Modeme Bağlı Cihazları Görme ve Engelleme

Evde kablosuz internet kullanıyorsanız, ağa bağlı birkaç cihaz olabilir. Yeni dizüstü bilgisayarınız, başka bir video oyun konsolu, yeni bir tablet ve hatta arkadaşınızın telefonu gibi diğer cihazlar sürekli bağlandıkça bir noktadan sonra bağlantıları tanımaz hale gelebilirsiniz.

Daha da kötüsü,zamanla size ait olmayan bağlantıların farkına varmayacaksınız. İzniniz veya bilginiz olmadan Wi-Fi ağınıza bağlanmaya çalışan kullanıcılar siz farketmeden internetinizden kullanabilir ve sizin bağlantınızı yavaşlatabilir.

Sadece bağlantınızı yavaşlatmakla kalmaz size zarar veren yöntemlere de başvurabilir. Birisi ağ bant genişliğinizi veya kişisel bilgilerinizi çalıyor olabilir. Neyse ki, ağa hangi cihazların bağlı olduğunu belirlemenin birkaç basit yolu vardır ve orada olması gereken ve olmaması gerekenleri engellemeniz mümkündür.

Modeme Bağlı Cihazlar Nasıl Görülür ?

Giriş paragrafında da belirttiğimiz gibi eğer yabancı bağlantılar olduğunu hissediyorsanız bu bağlantıların kimlere ait olduğunu görebilirsiniz. Bazı kişilerin veya cihazların kablosuz ağa bağlanmak istemediğinden endişeleniyorsanız, durumun gerçekten böyle olup olmadığını görmek için genellikle modemde depolanan verileri kontrol edebilirsiniz.

Modeme bağlı cihazların tam olarak nasıl kontrol edileceği, modemden modeme değişebileceği gibi girişleri de farklı olabilir. Çoğu modem, ağdaki cihazlardan erişebileceğiniz özel bir web adresi sağlar.

Genellikle, bir yönetici kullanıcı adı ve şifresiyle oturum açmanız ve ardından Kablosuz ağımdaki cihazları görüntüle gibi bir şeye tıklamanız gerekir. Kullanıcı adını ve şifresini bilmiyorsanız modemi sıfırlama işlemini gerçekleştirebilir daha sonra yeniden şifre belirleyebilirsiniz.

Kablosuz ağda cihazlar görüyorsanız ancak ne olduklarından emin değilseniz veya size ait olmadıklarını bilmiyorsanız, ağ güvenliğini sağlamak için adımlar atabilirsiniz. Bunun için günümüzde oldukça tercih edilen Asus modem için cihazları nasıl görebileceğinize dair bilgileri alt kısımda verdik. Farklı modem yapısına sahipseniz sayfanın en alt kısmında yer alan modem çeşitlerine bakabilirsiniz.

Asus Modeme Bağlı Cihazlar Nasıl Görülür ?

Asus ve diğer modemlerde girildiği gibi modemin arayüzüne girmek için tarayıcı adres satırına 192.168.1.1 yazıp Enter’a basın

Asus Modeme Bağlı Cihazları Görme

Asus modemlerde tercih edebileceğiniz iki seçenek var. Kablosuz bağlantılar için Wireless/Kablosuz, kablolu için LAN seçeneği altına, sonrasında da İstemciler/Clients kısmına bakabilirsiniz.

Asus Modeme Bağlı Cihazları Engelleme

Burada yazan MAC adresi ile evinizdeki cihazların MAC adresini kontrol edip eşleşip eşleşmediklerine bakabilirsiniz. Yabancı bir MAC adresi tespit ederseniz cihazı engelleme ya da sıfırlama seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Modeme Bağlı Cihazlar Nasıl Engellenir ?

Parolanız genelde komşular tarafından ele geçirilmiş olabilir ya da apartmanınızın önünde bekleyen bazı kötü amaçlı misafirleriniz tarafından internetiniz ele geçirilmiş olduğunu düşünüyorsanız yenide bir parola oluşturabilir ya da engelleme seçeneğini tercih edebilrisiniz.

Birçok kablosuz yönlendirici, belirli MAC adreslerini engellemenize veya kara listeye almanıza veya izin verilen aygıtların bir listesini oluşturmanıza ve diğer aygıtları ağdan otomatik olarak kilitlemenize olanak tanır. Ağınızın bu özelliğe sahip olup olmadığını kontrol edin, ancak ağda cihazlarını kullanmak isteyen konuklar varsa, bunun fazladan bir adım anlamına gelebileceğini lütfen unutmayın.

  1. Telefonu yönlendiricinin Wi-Fi ağına bağlayın.
  2. Telefonunuzda HUAWEI AI Life ygulamasını açın. 
  3. Modem sayfasında, Çevrimiçi Cihazlar listesinden kara listeye alınacak cihazı seçin ve ardından cihazı kara listeye almak ve Wi-Fi ağına erişimini engellemek için açılır iletişim kutusunda Tamam ı tıklayın.
  4. Kara listeye alınan cihazları Modem sayfasında görüntüleyebilirsiniz.

Bir cihazı kara listeden çıkarmak için, engellenen cihaz listesinden cihazı seçin, ardından Wi-Fi erişimine izin ver seçeneğini etkinleştirin ve ardından açılır iletişim kutusunda Tamam’ı tıklayın.

Modeme Bağlı Cihazları Görme Programı – WiFi’mi Kim Kullanıyor ?

Güçlü bir parola ile kendi WiFi ağınızı kurmanız çok önemlidir. Ancak bu, başkalarının sizin bilginiz olmadan ağınızı kullanmayacağı anlamına gelmez.

Arkadaşlar, komşular veya aile üyeleri WiFi kimlik bilgilerini başkalarıyla paylaşmış olabilir ve tanımadığınız kişiler ağınıza erişebilir ve dosya paylaşabilir. Birçok yönlendiricinin MAC adresi filtreleme gibi başka güvenlik önlemleri olmasına rağmen, bunlar yapılandırılmamış olabilir veya birisi bunları atlamış olabilir.

Birçok modern yönlendirici size ağa bağlı kablolu ve kablosuz cihazların bir listesini sağlar, ancak bazıları sağlamaz ve bazıları bu bilgiyi nasıl bulacağını bile bilmiyor. Diğer bir kolay yol, bağlı cihazların bir listesini almak için bir araç kullanmaktır.

Modeme Bağlı Cihazları Görme

Farklı model türlerinde bağlı cihazlar nasıl görülür ?

TP-link

Modemin arayüzüne girmek için  tarayıcı adres satırına 192.168.1.1 yazın

TpLink Modeme Bağlı Cihazları Görme

Buraya modem adını ve şifresini girmelisiniz.

Ekranın sol tarafında bulunan “Kablosuz” ve “Wireless” bölümünü ardından “Kablosuz durum” seçeneğini tıklayın

TpLink Modeme Bağlı Cihazları Görme

Sizinkinden farklı bir MAC adresi mevcut ise modeminize bağlanan yabancı birileri var demektir.

TpLink Modeme Bağlı Cihazları Görme

Airties

Modem arayüzüne 192.168.1.1 yazarak giriş yapın

Ekranın sol kısmında yer alan bölümde Kablosuz sekmesine tıklayın

‘Bağlı İstemciler’ başlığının altında modeme bağlı cihazları görebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı