Teknoloji

Mutasyona Uğrayan Virüse Aşı Etki Edecek Mi?

Bilim dünyası corona virüsüne karşı etkin mücadele için corona virüsün yapısını çözmeye çalışıyor. Hemen hemen vaka görülen ülkelerden yeni bir araştırmanın sonuçları geliyor. Son araştırma ise salgının başladığı Çin’den geldi. O araştırmaya göre virüs mutasyona uğradı ve kuluçka süresi 49 güne kadar uzadı.

Prof. Dr. Pınar Çıragil Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı tüm bu literatürler bizim için çok anlamlı takip etmekte yarar var açıklamalarında bulundu.

Bilim adamları Virüs’ ün mutasyona uğradığını söylemişti.
Virüsün uğradığı mutasyonlar bulunacak olan aşıyı etkisiz hale getirir mi?
Akıllardaki bu sorunun cevabı virüsün nasıl mutasyon geçireceğine bağlı. Açıklamalara göre virüsün mutasyonu iki şekilde gerçekleşebiliyor.

İLK SENARYO :

Etkili bir aşı virüsü yok edebilir. Tüm virüsler gibi corona virüsü de insandan insana geçerken mutasyona uğruyor. Çoğu mutasyonda virüsün işleyiş şeklinde bir değişiklik olmuyor.
Virüsler, bir hücreye girip hücre mekanizmasını ele geçiriyor ve bunu kendisini birçok defa kopyalamak amacı ile kullanıyor.
Bazen virüs kendisini kopyalarken hatalar yapıyor ve mutasyon dediğimiz durum ortaya çıkıyor. Virüs, insandan insana geçerken de bu yaptığı hatalar birikiyor.

Aşılar ise virüse etkili bir şekilde yapışıyor ve vücudu, virüsü etkisiz hale getiren antikorlar üretmeye teşvik ederek insanları koruyor.
Bilim adamları da mutasyonların bu etkileşimi etkileyip etkilemeyeceğini gözlemliyor. Etkilemezse aşının sürekli güncellenmesine gerek kalmayacak.

SENARYO 2 :

Virüs, antikorların yapışmasını engel olacak şekilde mutasyona uğrarsa, kalıcı bir aşı bulmak zor hale gelir.

Vücudun bir enfeksiyon ve ya aşıya tepki olarak üretmiş olduğu antikorlar, virüslerin antijen adı verilmiş olan belirli kısımlarına yapışarak etkili oluyor. Virüste oluşan mutasyonlar antijenin şeklini değiştirdiğinde aşı, virüse karşı etkisiz hale gelebilir.

Bilim adamları corona virüsün mutasyon geçirdiğini bilmektedir. Virüsten alınan binlerce RNA örneği, 11 mutasyonun yaygın bir şekilde oluştuğunu söylüyor. Fakat insanlara dünya genelinde bulaşan virüs hala aynı virüs.
Virüste oluşan mutasyonlar aşıyı ne kadar etkileyecek henüz bilinmiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı