Teknoloji

Nanoteknoloji Nedir?

Bilimsel çalışmaların hızla ilerlemesiyle nanoteknolojiye duyulan ilgi artarken nanoteknolojinin sağlık üzerindeki etkileri meraklılarını çıkmaza düşürdü.

Son yıllarda çok konuşulan bir teknoloji de nanoteknoloji. Bilim dünyasında kendine büyük bir yer açan nanoteknoloji meraklılarını ikiye böldü. Yararları kadar zararları da konuşulan nanoteknoloji ilerleyen günlerde hayatımızı büyük ölçüde değiştirecek.

Nano bir ölçü birimini ifade etmektedir. Bir nanometre bir metrenin milyonda biri kadardır. Nanoteknolojiye olan ilgi elbette insanların gözle göremedikleri şeylere ilgisi ile sınırlı değil. Nanoteknoloji ile normal boyutta değişime uğramayan bir maddenin nano boyutunda kuantumun etkisiyle beklenmedik değişimler yaşanabiliyor. Bu değişimler de bilimin önünü açarak yeni gelişmelere neden oluyor. Örneğin bir gram altın başka maddelerle reaksiyona girmez fakat nano boyutundayken değişiklik gözlemlenebiliyor. Nanoteknoloji tam da bu noktada yeniliğe açık, teknolojik ürünler yaratılmasında etkili bir rol oynuyor.

Nanoteknoloji Nerelerde Kullanılıyor?

Nanoteknolojinin kullanım alanları oldukça geniş. Başta sağlık sektörü olmak üzere ilaç, tekstil, otomotiv ve gıda gibi birçok alanda kullanılan nano teknoloji global rekabette kendine büyük bir yer edindi. Teknolojik gelişmelerden geri kalmak istemeyen firmalar ülkemizde de nanoteknolojik gelişmeleri takip ederek rakiplerinden bir adım öne geçme, daha kaliteli ve verimli ürün üretme yolunda adımlar atıyor.

Nano teknolojik ürünler

Nanoteknolojinin İnsan Sağlığına Zararlı Mı?

İşin kimyasında değişimler olduğunda akıllarda oluşan ilk soru bu teknolojinin sağlığımızı tehdit edip etmediği oluyor. 

Nanoteknolojik ürünler de kaygıya sebep olan şey nano zerreler. Adından da anlaşıldığı üzere bir metrenin milyonda biri boyutundaki nano zerreler canlıların sağlığı üzerinde endişe oluşturabilecek özelliklere sahip. Nano zerreler mikroskobik boyutlarda olduğundan  deriden vücuda, vücuttan da ciğerlere kadar hızlı yol katedebiliyor. Bu durumda hücre yapısına zarar verebilecek sorunları beraberinde getirebiliyor. Nanoteknolojiyi destekleyenler kadar buna karşı çıkanların sayısı da her geçen gün artıyor.

Nanoteknolojinin kullanımı endişeleri ne kadar arttırıyor olsa da adını sık duyacağımız bu teknolojinin gelişerek günlük hayatımıza daha sık gireceği düşünülüyor. Bu durum da nanoteknoloji hakkında yaşanan gelişmeleri takip edenleri daha çok meraklandırıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı