Teknoloji

NASA Bilim İnsanlarından Uzaktan Kontrol Çalışması

Koronavirüs döneminde evden çalışma oranlarının giderek yükselmesi dikkat çekmişti. Bunun üzerine NASA ezberleri bozacak bir adım atmaya hazırlanıyor. Yeni düzenlemeler sonrasında evden çalışma sistemini kendilerine entegre etmek için harekete geçecekler. NASA bünyesinde bulunan bilim insanları artık uzay araçlarını evden çıkmadan kontrol altına alabilecekler.

Uzay Araçlarına Uzaktan Kontrol Sistemi

NASA’da da çalışmaların virüs salgını sebebiyle aksamaması için yeni yöntemler üzerine çalışmalar devam ediyor. Bu süreçte Mars gezegeni yüzeyinde bulunan ve aktif olarak çalışma yapan, uzay ajansına bağlı olduğu söylenen ekibin bu süreçte çalışmaları nasıl devam ettirecekleri merak konusu olmuştu. Bu süreçte ekibin evden çalışması için tüm altyapı hazırlandı.

20 Mart tarihinde yapılan denemeler sonrasında Mars yüzeyinde bulunan uzay aracının ilk kez uzaktan kontrol edilebildiği açıklandı. Son dönemlerde dünya genelinde salgının şiddetinin artması bilim insanlarının çalışma sistemlerinin de değişmesine neden oldu. Son dönemlerde ‘Merak’ ismi verilen arazi aracından sorumlu olan bir ekibin de evlerinde çalışmak için programlamalar yaptıkları ve süreci uzaktan takip ettikleri belirlendi.

NASA’da çalışan bilim insanlarının kontrollü şekilde evde çalışmaya devam ettikleri ve nöbetleşe bir sistem belirledikleri açıklandı. ‘Merak’ isimli uzay aracı 2011 yılından bu yana uzayda hizmet vermeye devam ediyor. Artık uzay aracı bilim insanları tarafından merkezden değil evden yapılacak çalışmalar sonrasında kontrol altına alınabilecek. Bu sürecin ne kadar devam edeceği ise henüz bilinmiyor.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı