Teknoloji

NASA Dünya’ya En Fazla Benzeyen Gezegeni Keşfetti

Güneş sisteminden 300 ışık yılı uzaklıkta keşfedilen ve adına Kepler-1649c adı verilen gezegen, gerek sıcaklığı gerekse boyutlarıyla Dünya’ya en çok benzeyen gezegen olduğu tespit edildi.

NASA’da çalışan ve farklı milletlerden yer alan astronomların yaptığı araştırmaya göre keşfedilen Kepler-1649c adlı gezegen, şimdiye dek keşfedilen gezegenler arasında Dünya’ya en çok benzeyen gezegen olarak belirtildi. Gezegenin diğer şartları da ele alındığında yaşam için elverişli olma ihtimalinin de mevcut olduğu söyleniyor.

Büyüklük açısından Dünya’ya son derece benzeyen Kepler-1649c, Dünya’nın 1,05 katı büyüklüğüne sahip. Kırmızı Cüce diye tabir edilen bir yıldızın yakınında olan bu gezegen yıldız etrafındaki turunu 19,5 günde tamamlıyor. Güneşe göre çok daha küçük bir yıldız olan Kırmızı Cüce’nin Güneş’e oranla çok daha ve düşük enerji taşıyor. Ancak Kepler-1649c gezegeninin Kırmızı Cüce’ye olan uzaklığı Dünya’nın Güneş’e uzaklığından çok daha az. Bu sebeple Kırmızı Cüce’nin sönük bir yıldız olmasına rağmen gezegene yakın olması gezegeni daha yaşanabilir bir yer kılıyor.

Büyüklüğü ve sıcaklığıyla Dünya’ya en çok benzeyen gezegen ilan edilen Kepler-1649c’den önce bu unvanın sahibi geçen sene keşfedilen Teegarden b gezegeniydi. Yine Kırmızı Cüce adlı yıldızın etrafında yer alan bu gezegene, 11 ışık yılı uzakta olması sebebiyle yaşanabilirlik açısından daha çok öncelik veriliyor.

Kırmızı Cüce’nin önemine dikkat çeken araştırmacılar Samanyolu Galaksi’sinde bu yıldızlardan çok sayıda bulunduğu belirtiyor. Yaydığı enerji sebebiyle etrafındaki gezegenleri daha yaşanabilir kılan bu yıldızlar etrafında çok daha fazlar yaşanabilir gezegen bulunabileceği de söyleniyor.

Kepler-1649c gezegeni Kepler Uzay Teleskopu sayesinde keşfedildi ve ismini de bu teleskoptan aldı. Uzay araştırmaları kapsamında araştırmacılara çok değerli veriler sunan bu teleskobun görev süresi 2018 yılında bitmişti. Ancak teleskop aracılığıyla elde edilen verilen incelenmeye devam ediyor. Kepler-1649c gezegeninin de Kepler Uzay Teleskopu’nun geçtiğimiz yıllarda gönderdiği veriler arasında yer aldığı belirtiliyor. Ancak verilerin yanlış incelenmesi sebebi ile gezegenin keşfinin geciktiği söyleniyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı