Teknoloji

NASA Jüpiter’in Sanat Tablosunu Andıran Görüntüsünü Yayınladı

Uzay araştırmaları denince akla ilk gelen kuruluş olan NASA, Jüpiter’in adeta sanat tablosu gibi gözüktüğü bir görsel yayınladı.

Dünya ve uzayla ilgili pek çok araştırma yapan NASA birçok gezegeni gözlemliyor. Gözlemlenen gezegenler arasında en büyük gezegen ünvanını alan Jüpiter’de var. Bu amaçla Temmuz 2016 yılında Jüpiter hakkında araştırmalar yapmak için gönderilen “Juno” adlı uzay aracı tarafından çekilen görüntü üzerinde birkaç oynamanın yapılmasının ardından kamuoyu ile paylaşıldı.

Hali hazırda hala Jüpiter’in yörüngesinde bulunan Juno’nun görevi Jüpiter’in oluşumuna ait bilgiler toplamak. Bu kapsamda Jüpiter etrafında uçuşlar gerçekleştiren Juno gezegen etrafında zaman zaman yakın uçuşlarda gerçekleştirmekte. Son yakın uçuşunu geçtiğimiz günlerde tamamlayan Juno Jüpiter’le ilgili çok önemli fotoğraflar elde etti

Elde edilen fotoğraflar arasında adeta bir sanat tablosunu andıran fotoğraf, üzerinde oynamalar yapılmış bir fotoğraf. Bilim insanı Kevin M. Gill tarafından üzerinde oynamalar yapılan fotoğrafta renklerin daha da yoğunlaştırılması sonucu fotoğrafın son hali ortaya çıktı.

Fotoğrafın nasıl çekildiği ile ilgili yapılan açıklamalarda ise şu detaylara yer verildi; 2020 Nisan ayında çekilen fotoğraf JunoCam tarafından çekildi. Fotoğraf 8650 km yükseklikte iken çekildi ve aracın hızı 204.000 km/sa idi.

Çekilen fotoğraflar Jüpiter’in topoğrafyasıyla ilgili ayrıntıları da gözler önüne serdi. Fotoğraflara dikkatlice bakılacak olursa kıvrımların bulunduğu yerlerde aniden beliren ışıltılı küçük bulutların gözüktüğü fark edilebiliyor. Fotoğrafta bulunan koyu renkli kısımlar ise daha derin bölgeleri temsil ediyor.NASA JunoCam ve diğer birçok uzay aracından elde ettiği fotoğrafları mümkün olduğunca paylaşıyor. Gezegen ile ilgili teknik bilgileri bir kenara bırakacak olursak görsel açıdan son derece göz alıcı gözüken bu fotoğrafın boyutu sadece 21 MB. Bu sebeple telefonu veya bilgisayarı için hoş bir arka plan arayanlar için güzel bir tercih olabilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı