Teknoloji

NASA Mercan Resiflerinin Araştırılabilmesi İçin Bir Oyun Tasarladı

NASA geliştirdiği oyun ile mercan resiflerinin haritalandırılmasını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

İçinde bulunduğumuz gezegendeki en benzersiz canlılardan biri olan mercan resifleri, pek çok bilimsel kuruluşun araştırma konusu haline gelmiş durumda. Bu kuruluşların en önemlilerinden biri olan NASA mercan resiflerini sınıflandırmak, korumak ve tanımlayabilmek için pek çok farklı çalışma yapmakta. Bu çalışmaların en önemlisi de mercan resiflerinin haritalandırılmaya çalışılması.

Denizlerde yaşayan en dikkat çekici canlılardan biri olan mercan resifleri, diğer canlılar gibi küresel ısınmadan olumsuz etkilenmiş durumda. Okyanustaki ekosistemin devamı için büyük önem taşıyan mercan resiflerini kurtarmak için üzerinde çalışılan pek çok proje bulunuyor. Ancak bu projelerin kolay bir şekilde hayata geçirilmesi için mercan resiflerinin haritalandırılması gerekiyor. Mercan resiflerinin geniş bir ekosisteme sahip olması sebebiyle bu haritalandırma işlemi ise oldukça zor bir hale geliyor. NASA bu görevi daha çabuk ve eğlenceli bir hale getirmek için herkesin çalışmaya katılabileceği “NeMO-Net“ isimli bir oyun tasarladı.

NeMO-Net

NASA gerek su altı sistemler gerekse hava sistemleriyle birlikte mercan resiflerini görüntülemek için pek çok teknolojiyi kullandığı bir sistem geliştirdi. Bu sistem denizlerden ve okyanuslardan pek çok veri elde etti. Ancak elde edilen bu verilen sınıflandırılması ve tanımlanması için öncelikle mercan resiflerinin haritalandırılması gerekiyor. İşte NASA bu noktada NeMO-Net adını verdiği bir oyun tasarladı.Bu oyun sayesinde NASA’nın geliştirdiği proje aracılığı ile elde ettiği verilerin sınıflandırılması ve tanımlanması noktasında oyuncular NASA’ya yardım etmiş oluyorlar. Oyunda bir tekneye binerek su altı dünyasının renkli dünyasına dalıyorsunuz. Oyun esnasında oyunculara mercan ekosistemi hakkında çeşitli bilgiler verilip rehberlik ediliyor. Sanal gerçeklik desteği de bulunan oyunda elde edilen veriler NASA’nın süper bilgisayarı Pleiades’e gönderilip burada işleniyor. NeMO-Net şu an sadece Apple Store’dan indirilebiliyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı