Teknoloji

NATO Helikopteri Düştü, Türk Fırkateyni Arama Çalışması Başlattı

Kanada’ya ait olduğu belirlenen bir NATO helikopteri dün akşam saatlerinde korku dolu anlar yaşadı. Helikopterin İyon Denizi üzerindeyken düştüğü belirlendi. Bölgede bulunan Türk Fırkateyni ise zaman kaybetmeden düşen helikoptere ulaşmak için harekete geçti. Bu süreç içerisinde mürettabata ulaşmak için arama kurtarma çalışmaları için süreç başlatıldı. Milli Savunma Bakanlığı bu süreç içerisinde yeni bir açıklama yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamalarda ‘NATO SNMG-2 görevli Kanada’ya ait olan FREDERICYION Fırkateyni’ne ait olan helikopter dün akşam saatlerinde 20:00 sularında İyon Denizi üzerinde düşmüştür. Görevli olarak bulunan TCG SALİHREİS Fırkateynimiz ile birlikte İtalyan FASAN Fırkateyni tarafından başlatılan arama kurtarma çalışmaları hala devam ediyor’ ifadelerine yer verildi.

NATO Konu Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahı tarafından konuyu doğrulayan bir açıklama geldi. Bölgede arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğinin bilgisi gelirken, ulusal uyarı sistemlerinin de bu süreçte aktif hale getirildiği özellikle belirtildi. NATO yetkilileri tarafından yapılan açıklama sonrasında ‘NATO komutasında görevli olan savaş gemisi üzerindeki bir helikopter hakkında kaza bilgisini aldık. Durumu teyit ediyorum’ dedi.

Kaza hakkındaki haberi ilk olarak Yunan basını kamuoyu ile paylaştı. Helikopterin içerisinde 3 ya da 6 kişilik bir mürettabatın bulunduğu düşünülüyor. Henüz enkaza ulaşılmadığı için helikopterin neden düştüğü de bu süreçte bilinmiyor. Bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ederken, helikopterin havalandıktan sonra Kefolanya Adası açıklarında radarla iletişimi kaybettiği ve bir daha hiçbir şekilde iletişimin kurulamadığı öğrenildi. Bölgede Türk ve İtalyan fırkateynleri aktif olarak çalışmalarını devam ettiriyor.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı