Teknoloji

Nokia 5G Hızıyla Dünya Rekoruna İmza Attı!

Finlandiya merkezli olarak bilinen telekominikasyon şirketi Nokia son dönemlerde 5G hızı ile şaşırtmaya devam ediyor. Şirketin son dönemlerde kablosuz ağ ile birlikte geliştirmiş olduğu sistem üzerinden gerçekleştirilen 5G bağlantısı büyük şaşkınlığa neden oldu. Hız olarak 4,7 Gbps hızına kadar yükseldiği belirlendi.

Nokia Yeni Bir Rekora İmza Attı

Son yapılan çalışmalar çerçevesinde hem  5G hem de LTe ağlarına eş zamanlı olarak bağlantının gerçekleştirilmesi için yeni bir çalışma yapıldı. Bu çalışma ile birlikte iki hızın tek bir yerden birleşebildiği ifade edildi. Nokia ile birlikte hız sürecine hem bulut temelli hem de %G hem de klasik taban bantlı olarak ayarlarda ulaşıldığı belirtildi.

5G bağlantısında hız rekorunun kırılmasının çok uzun sürmediği belirlendi. Bununla birlikte en son İsveçli telekomünikasyon devi Ericsson tarafından hız rekorunun kırıldığı belirlenmişti. O dönem İsveçli olan şirket 4.3 Gbps hıza ulaştığı belirlendi.

Nokia tarafından da kırılan hız rekorunun büyük şaşkınlığa neden olduğu belirlendi. Şimdilerde araştırmacıların yeni denemeler üzerinde çalıştıkları belirlendi. 6G çalışmaları için planlamaların yapıldığı öğrenildi. Bu teknolojinin ilerleyen zamanlarda mobil internet standardı içerisinde hücrelere dayanamayacak olduğu belirlendi. Bu süreç içerisinde erişim noktası adı verilen bazı yeni cihazlarla birlikte aktif olarak kullanılması bekleniyor. Nokia’nın ardından 5G konusunda diğer şirketler de harekete geçtiler.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı