Teknoloji

Non System Disk Or Disk Error Hatası Çözümü

Non system disk or disk error hatası sistem diski değil veya disk hatalı anlamına gelen işletim sisteminin çalıştırılamamasından kaynaklanan bir hata türüdür. Bilgisayarımızın açılış ayarı olan boot ayarlarında yapılan bir değişiklik sonucunda karşınızı çıkmaya başlayabilir. Non system disk or disk error hatası sebepleri;

  • Sabit Disk Kablosu Çıkmış Olabilir
  • Boot Ayarları Değişmiş Olabilir
  • İşletim Sistemi Dosyaları Silinmiş Olabilir
  • Harddisk Arızası Olabilir

Non System Disk Or Disk Error Hatası Yapılması Gerekenler

Öncelikle bu hatayı aldığınızda diskiniz de bir arıza oluşmuş olabileceğini unutmayın. Bu sebepten yaptığınız müdahaleler sırasında verilerinizi silmemek için temkinli davranın. İlk olarak yapmanız gereken cihazınızın bios ayarlarına girerek boot ekranını kontrol edin. Boot bilgisayarın başlama seçeğini seçeceğiniz yerdir. Birden fazla sabit disk olması durumunda veya dvd room, usb bellek gibi aygıtlar takılı olması halinde, bilgisayarınız bu aygıtlar ile boot edilmiş olabilir. Bu durumda işletim sistemi kurulu olan kısımında bilgisayarınızı başlatmayacaktır.

Boot ayarlarında sıkıntı olmaması durumunda, işletim sisteminin kurulu olduğu diskinizin kablolarını kontrol etmeniz gerekir. özellikle kasalı cihazlarda sık karşılaşılan bir sorundur, zaman zaman sabit disk kablolarınız çıkabilir.

Diski onarın, işletim sistemi kurulu olan diskinize, format atar gibi, onar seçeneği ile işletim sistemi dosyalarımızı yenileyebiliriz. Bu durumda zarar görmüş işletim sistemi dosyaları, veri kaybı olmadan yenilecek ve bu hatayı almadan sorun düzelecektir. Bilgisayar açılma aşamasında F8 basarak onar seçeneğini seçebiliriz. Diskinizde önemli bir veri olmaması durumunda, tekrardan format atarak yani yeniden işletim sistemi yükleyerek de bu sorunu çözebilirsiniz. Bir diğer çözüm yöntemi ise, işletim sisteminin kurulu olduğu disk dışında bulunan diskleri bilgisayarınızdan çıkartmak olacaktır. İşletim sisteminin kurulu olduğu tek disk ile bilgisayarınızı başlattığınızda bu hatayı almadan açılabilir, bu sebepten denenmesi gerekir. Tüm bu yöntemlerin denenmesi halinde sorun çözülmedi ise, bir uzmana başvurmanız gerekir, diskteki verileri kurtarma çalışması yaparak verilerinizi kurtarabilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı