Teknoloji

NTFS özelliği nedir?

NTFS (New Technology File System), türkçe anlamı ile yeni teknoloji dosya sistemi demektir. Windows tarafından kullanılan dosya sistemidir. Fat sisteminin geliştirilmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Windows 2000 sürümünden itibaren windows 10 sürümüne kadar stabil olarak kullanılmıştır. Ntfs bir dosya uzantısı değildir.

Nedir, Nasıl Çalışır?

Kullanmak için en az ihtiyacınız olan birim alan 1 gb alandır.  Fat sisteminin çalışma mantığına benzer bir mantığı olan ntfs, dosya konumlarını ana indeks olarak disk içerisinde yer almasını sağlar. Yüksek güvenlikli ve sağlam bir şekilde disk haritası oluşturur. Bir çok disk arızasının önüne geçer.

  • Dosya Konum Bilgilerini Cluster İçinde Saklar
  • 15 Gb kadar dosyları tek parça olarak destekler
  • Bütün halde dosyaları sıkıştırma yöntemi uygular
  • Unicode kaynaklı dosya isimlerini destekler

Çalışma mantığı ve geliştirilmesinde ki temel amaç, bilgisayar performansını arttırmak olmuştur. Bu dosya sisteminin geliştirilmesi ile, büyük boyutlu dosyaların ana indekste tutulma işlemi daha güvenli hale getirilmiştir. Eskiden kullandığımız fat sistemlerinde yaşanan sorun ve sıkıntıların artması sonucunda microsoft tarafından geliştirilmiştir. Bugün bir çok sistem tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda usb sürücüler ve taşınabilir harddiskler bu tabanda biçimlendirilmektedir.

Fat, Fat32 den Ntfs Çevirme

Sahip olduğunuz bir flash disk veya taşınabilir diskin biçimlendirilmesi bir şekilde fat türünde yapılmış olabilir. Fat türünde biçimlendirilen disklerin, okuma yazma hızında bir miktar düşme olacak ve dosyalarınızın güvenliği azda olsa tehlikeye girecektir. Bu sebepten siz diskinize yedekleme yapmadan önce onu ntfs dönüştürmek isteye bilirsiniz. Ntfs çevirmek için yapmanız gereken işlem oldukça basittir. Flash diski veya taşınabilir sürücüyü bilgisayarınıza takın. Bilgisayarım mı açın ve diski bulun. Üzerine sağ tıklayıp, disk biçimlendir seçeneğini seçin. Artından dosya sistemi  seçeneğini ntfs olarak belirleyin. Hızlı Biçimlendir  kutuçuğunu seçin, Birim Etiketi kısmına görünmesi istediğiniz adı yazın ve başlat seçeneğine tıklayın. Diskinizi ntfs olarak biçimlendirme işleminiz tamamlanmıştır.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı