Teknoloji

NVIDIA Süper Bilgisayarlar İçin Çip Üretecek

Ekran kartı üreticisi NVIDIA, süper bilgisayarların daha verimli enerji kullanabilmesi için yeni bir çip üretmeye hazırlanıyor. İşte NVIDIA’nın yeni çipi ve özellikleri. 

Ortaya çıkan son raporlara göre NVIDIA 2020 yılına kadar yüksek performanslı ve yapay zeka odaklı yazılımların kullanılabilmesi için ARM ile ortak bir çip geliştirmeye başladı. İşlemci tasarımcısı ARM ile NVIDIA’nın bu hamle ile birlikte ilk kez bir araya gelmeyecek. NVIDIA ile ARM daha önce de Nintendo’nun popüler oyun konsolu olan Nintendo Switch’in işlemcisi Nvidia Tegra X1’in geliştirilme sürecinde de birlikte çalışmıştı.  

Son zamanlarda tanıttığı güçlü ekran kartı modelleri ile adından söz ettiren Nvidia bu hamlesiyle birlikte gözünü yüksek performans sunan bilgisayarlar odaklanıyor. Nvidia’nın bu hamlesinde ARM ile iş birliğine gitmesinin en büyük nedeni ise ARM’nin yüksek verimli ve yüksek enerji tasarrufu sağlayan işlemci tasarımlarına sahip olması gösterilebilir. Nvidia’nın bu hamlesi yüksek performans sahibi bilgisayar pazarı için gerçekleştirdiği en önemli hamlelerinden birisi. 

Nvidia son olarak İsrail merkezli çip üreticisi Mellanox’ı 6.9 milyar dolar karşılığında satın almıştı. Nvidia’nın gerçekleştirdiği bu satın alım Nvidia tarihindeki en büyük satın alma işlemi olarak kayıtlara geçişti. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı