Editörün SeçimiTeknoloji

Okunamayan Cd & Dvd Veri Nasıl Kurtarılır?

Geçmiş dönemlerin en popüler veri taşıma yöntemi olan cd ve dvdler, flash belleklerin yaygınlaşması ve ucuzlaması ile popülerliğini kaybetti. Elimizde anı olarak eski zamanlardan kalma cd ve dvdler bulunmaktadır. Düğün, sünnet kasetleri cd ye aktarılmış ve bu şekilde saklanmaktadır. Aynı zamanda maliyet açısından bakıldığında en ucuz yedekleme yöntemidir. Film, müzik, imaj dosyaları gibi dönemimizin önemli dosyalarını hep cd ile yedekledik. Bu taşınabilir aygıtların en büyük problemleri hassas yüzeyleri olmuştur. Kolay çizilen yüzeyleri zamanla bozulmaya ve verilerin tam okunamamasına sebep oldu. Bu sebepten cd ve Dvd alternatifleri tercih edilmeye başlandı. Sahip olduğunuz bir dvd veya cd zamanla çizilmiş ve bozulmuş olabilir. Bu taşınabilir aygıt içerisindeki veriye ihtiyacınız olursa cd ve dvd veri kurtarma işlemi yapmanız gerekir.

Veri Kurtarma

Veri kurtarma işlemini yapmanız gereken durumlarda kullanabileceğiniz bazı programlar vardır. Bu programlar arasında en iyi sonucu veren ve en yaygın kullanılan program dvd & cd Recovery Toolbox programı olacaktır. Bu yazılım oldukça küçük bir boyuta sahip ve kolay kurulum ile kurulabilen bir programdır. Hasarlı ve okuma sorunu cd veya dvd yi okuyucuya yerleştirip, programda verilen önergeleri uygulamak yeterli olacaktır. Kurtarmaya çalıştığınız dosyanın boyutu ne kadar büyük ise kurtarma işlemi de o kadar uzun sürecektir. Kurtarma işlemi çiziklik ve bozukluk ile doğru orantılıdır.

Recovery Toolbox her zaman başarılı sonuç vermez. Zaman zaman bazı verilerinizi kurtaramaz veya sadece bir kısmını kurtarabilir. Ürününüzün yıpranmışlığı oldukça önemlidir. Cd ve dvd lerin okunabilir yüzeyi oldukça hassastır. Bu sebepten iyi saklanması gerekir. Aksi halde bozulma ve veri kayıpları oluşacaktır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı