Teknoloji

Ölü Piksel Testi Nasıl Yapılır?

Ölü Piksel Testi Nasıl Yapılır?

Piksel, görüntüyü size sunan monitör ve televizyon gibi ekranlarda görüntüleri oluşturan renk noktalarıdır diyebiliriz. Zaman zaman ekran üzerinde siyah noktalar meydana gelebilmektedir. Bu noktalar ekranda ölü piksel olduğunun göstergesidir. Eğer bilgisayar ya da televizyon ekranınızda siyah noktalar varsa ve ekranınızda ölü piksel olma ihtimali yüksektir. Bu durumda ekranınızda birkaç adımla ve program yardımıyla ölü piksel testi yapabilirsiniz.

Ölü Piksel Testi Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle televizyon ve bilgisayarınız arasındaki bağlantıyı kurup televizyonunuzu bilgisayar ekranı konumuna getirmelisiniz.
  • Televizyonunuzu bilgisayar ekranı halinde çalışır konuma getirdikten sonra “Dead Pixel Buddy” programınızı bilgisayarınızda çalıştırın.
  • Programın sol tarafında yer alan black, white, green gibi ifadelerle belirtilen renk seçenekleriyle ekranı farklı arka plan renklerine getirin. Ekran üzerindeki ölü pikseller farklı renklerde olabilmektedir. Dolayısıyla da ekran arka planını farklı renklere getirmeniz ekrandaki farklı renkteki pikselleri saptayabilmenizi sağlayacaktır.
  • Siyah bir ölü piksel beyaz ekranda rahatlıkla görülebilmektedir. Ancak ekran ile aynı renkte olan ölü piksel ekran üzerinde görülmemektedir.
  • Bu adımları takip ettiğinizde ölü piksel testini kolaylıkla yapabilirsiniz.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı